Borsa İstanbul, yapılan detaylı incelemeler sonucunda üç hisse senedinde önleyici tedbir uygulanacağını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla yayımlanan açıklamada, bu önemli kararın ayrıntıları paylaşıldı.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Devrede

Açıklamaya göre, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Mia Teknoloji (#MIATK.E) ve Ray Sigorta (#RAYSG.E) hisseleri, belirtilen tarihler arasında kredili işlemlere konu edilemeyecek. Bu süreç, 12 Mart 2024 seans başından 9 Nisan 2024 seans sonuna kadar devam edecek.

Derimod Hissesi için Ek Tedbirler

Aynı dönem içinde Derimod (#DERIM.E) hissesi için ek tedbirler uygulanacak. Bu hisse, emir paketi tedbiri altında işlem görecek. Belirtilen tedbirler; piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptali, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını içeriyor.

Yatırımcılar ve Piyasa Dinamikleri

Bu tedbirler, hisse senedi piyasasının sağlıklı işleyişini korumak ve volatilitenin kontrol altında tutulmasını sağlamak amacıyla alındı. Yatırımcıların ve piyasa uzmanlarının bu tedbirlerin piyasa dinamiklerine etkilerini yakından takip etmesi bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin