Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fitch'in Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden borç notunu B'den B+'ya yükseltmesi ve görünümü nötrden pozitife çevirmesi hakkında konuştu. Bu değişiklik, Türkiye'nin ekonomik politikalarına ilişkin bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Döviz Piyasası ve Enflasyonla Mücadele

Şimşek ayrıca, döviz piyasasındaki son dönemde yaşanan dalgalanmaların geçici olduğunu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyonla mücadelede tüm araçları kullanmaya kararlı olduğunu belirtti.

Yapısal Reformların Önemi

 Şimşek, sağlam ekonomi politikalarını sürdürme ve yapısal reformları uygulama konusunda kararlı olduklarını ifade etti. Yaklaşan yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin, verimliliği ve rekabet gücünü artıracak reformları içeren orta vadeli bir programa odaklanacağını söyledi.

Makroekonomik Göstergeler ve Politikalar

 Bakan, cari işlemler açığının beklenenden daha hızlı daraldığını, Türk Lirası mevduatlarının arttığını ve mali sağlığın yeniden tesis edilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Ayrıca, depremle ilgili harcamaların da dikkate alınarak mali açığın GSYH'nin %3'ünün altına indirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Fiyat İstikrarı ve Enflasyonla Mücadele

 Şimşek, fiyat istikrarının sağlanmasının zaman alacağını ve TCMB'nin bu süreçte desteklenmesinin önemli olduğunu vurguladı. Enflasyonla mücadelede maliye politikasının sıkılaştırılmasının devam edeceği belirtildi.

Editör: Halit Alptekin