Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates, Bill & Melinda Gates Foundation Trust aracılığıyla geniş bir hisse senedi portföyüne sahip. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yapılan son 13F başvurusuna göre, vakfın 31 Aralık itibariyleki yatırım portföyü değeri 42,3 milyar doları buluyor.

Portföyde Ağırlıklı Yatırım Yapılan Üç Temettü Hissesine Bakış

Gates Vakfı'nın portföyündeki yatırımın yarısından fazlasını kapsayan üç temettü hissesi dikkat çekiyor: Microsoft, Kanada Ulusal Demiryolu ve Caterpillar.

Microsoft: Gates Vakfı'nın En Büyük Yatırımı

Gates'in kurucu ortağı olduğu Microsoft, vakfın portföyünde en büyük paya sahip. 2023 sonunda toplam portföyün %33,98'ini oluşturan Microsoft, 2003'ten beri temettü ödüyor ve son 10 yılda temettü ödemelerini yaklaşık %168 artırdı. Şirketin hisse senedi değeri son 10 yılda on kat, son 12 ayda ise neredeyse %60 artış gösterdi.

Kanada Ulusal Demiryolu: Portföydeki Stratejik Yatırım

Kanada Ulusal Demiryolu, vakfın portföyünde %16,3'lük bir payla üçüncü sırada yer alıyor. Şirket, 20.000 mil uzunluğundaki demiryolu hattı ve taşımacılık hizmetleriyle ön plana çıkıyor. 28 yıl üst üste temettü ödemesini artıran Kanada Ulusal Demiryolu'nun temettü verimi %1,94.

Caterpillar: Uzun Süreli Temettü Geliri

Caterpillar, vakfın beşinci en büyük yatırımı olarak portföyde %5,14'lük bir paya sahip. Gates Vakfı, 2005'ten beri Caterpillar hisselerine sahip olup, şirketin 1933'ten bu yana her çeyrekte temettü ödemesi yaptığı ve ödemelerini 29 yıl üst üste artırdığı bilinmekte. Şirketin temettü verimi şu anda %1,55.

Toplamda, bu üç hisse senedi Gates Vakfı portföyünün %55,41'ini oluşturuyor, bu da onların stratejik yatırım planının önemli bir parçası olduğunu gösteriyor. Gates'in seçtiği bu hisseler, yatırımcılar için de ilgi çekici fırsatlar sunabilir.

Editör: Halit Alptekin