Son günlerde kripto para piyasası önemli hareketlilik gösterdi. Bitcoin, Kasım 2021'de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.200 dolara tekrar ulaştı. Ancak bu yükseliş uzun sürmedi ve Bitcoin, yüzde 15'e varan bir düşüşle 59.000 dolar seviyelerine geriledi.

Spot Bitcoin ETF'lerinin Etkisi

Ocak ayından itibaren ABD'de işlem gören spot Bitcoin ETF'lerine yapılan yüklü girişler, Bitcoin'in yükselişinde etkili oldu. Ancak, kripto para birimi kısa sürede kayıplar yaşadı.

Kripto Piyasasında Artan Tasfiyeler

Son 24 saatte kripto para piyasasında 1 milyar doları aşan kaldıraçlı pozisyon tasfiyeleri yaşandı. Coinglass verilerine göre, bu tasfiyelerin 818 milyon dolarlık kısmı long pozisyonlarda gerçekleşti.

Bitcoin ve Ethereum'da Son Durum

Yeni günde Bitcoin, yüzde 3'ten fazla bir artışla 65.900 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ethereum ise 3.200 dolardan 3.760 dolar seviyesine yükseldi.

Altcoinlerdeki Kayıplar

Cardano (ADA), Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) gibi başlıca altcoinler yüzde 10'u aşan kayıplar yaşadı.

Geçmişle Karşılaştırmalar

Geçen yıl Ağustos ayında Bitcoin’in 28.000 dolardan 25.000 doların altına düştüğü 1 milyar dolarlık kaldıraç akışı, bu son düşüş dalgasında geride kaldı. Reflexivity Research’ün kurucu ortağı Will Clemente, son olayları 2020 Şükran Günü'ndeki Bitcoin hareketlerine benzetti ve "Herhangi bir düşüş, kaldıraçlı yatırımcıları piyasadan çıkarmak ve bu noktada satın almak için fırsattır" yorumunu yaptı.

Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri

Kripto para piyasasının toplam değeri, son toparlanma ile 2,47 trilyon dolar seviyesine ulaştı.

Editör: Halit Alptekin