Bitcoin, yılın en yüksek seviyesini 64 bin 284,75 dolar ile belirledi. Kripto para birimi, yıl başından itibaren %51,70 oranında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise %171 değer kazandı. Erken saatlerde 64 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başaran Bitcoin, bu yükselişiyle yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Bitcoin ETF'lerinin Etkisi

Bitcoin'in bu yükselişinde, ABD'de listelenen ve 11 Ocak'ta işlem görmeye başlayan Bitcoin ETF'lerine yönelik artan talep etkili oldu. ETF'ler, Bitcoin'e olan ilgiyi daha da artırarak fiyatların yükselmesine katkı sağladı.

Piyasa Beklentileri ve Yarılanma Etkisi

Sosyal ticaret platformu Alpha Impact'in kurucu ortağı Hayden Hughes'a göre, piyasalar, ETF'lerin getirdiği güçlü talebin devam edeceği ve fiyatların yükselmeye devam edeceği beklentisiyle hareket ediyor. Tüccarlar, yıl sonuna doğru beklenen Bitcoin yarılanmasının öncesinde, fiyatların Covid salgını sırasında ulaşılan yaklaşık 69.000 dolarlık rekoru geçeceğine yönelik beklentiler içinde. Yarılanma sonrası Bitcoin arzındaki artışın düşmesi, talebin daha da sıkışmasına yol açabilir.

Psikolojik Eşik ve Gelecek Beklentileri

Hughes, Bitcoin'in önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini aşmasının zaman alabileceğini, ancak yarılanma ve olumlu piyasa duyarlılığı göz önünde bulundurulduğunda bu seviyenin aşılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Editör: Halit Alptekin