Türkiye, kripto para piyasasını yasal bir zemine oturtmak için hazırlanan tasarıda son aşamalara ulaştı. Yeni yasa tasarısı, mağduriyetlerin önlenmesi ve kara para aklama faaliyetlerinin engellenmesi hedeflerini taşıyor.

Kripto Varlıkların Yeniden Tanımlanması ve Denetim

Yasa tasarısı, kripto varlıkların tanımını yeniden yapmayı ve bu varlıkların denetlenebilirliğini ve şeffaflığını artırmayı hedefliyor. Kripto varlıkların ihraç ve dağıtımı, alım-satım yapanların uyacakları ilkeler, tasarıda belirlenecek. Kripto varlıkların belirli bir şifreleme ve algoritma üzerinden tanımlanması da yasa teklifinde yer alacak.

Şifrelerin Sahipliği ve Türkiye'nin Blok Zinciri Potansiyeli

Kripto varlıkların şifrelerinin kime ait olduğu, yasada net ifadelerle tanımlanacak. Uzmanlar, bu adımların Türkiye'yi blok zincir teknolojisinde daha fazla yatırım çekmeye aday bir ülke haline getirebileceğini belirtiyor.

İşlem Vergisi Planlaması

Kripto para piyasası yasa tasarısının kanunlaşmasıyla, kara para aklama faaliyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Belli bir sınırı aşan kazançlardan işlem vergisi alınması planlanıyor. Tasarının yakın zamanda meclise sunulması bekleniyor.

Kripto Varlık Analisti Oytun Es'ten Değerlendirmeler

Kripto Varlık Analisti Oytun Es, TRT Haber'de yaptığı açıklamada, yasa tasarısının öncelikli olarak borsa tarafında bazı düzenlemeleri hedeflediğini belirtti. Es, "Borsa açmak isteyenler için bir sermaye şartı getirilecek. Ayrıca, kripto varlıkların saklanmasıyla ilgili şartlar da gündeme gelecek," dedi ve Türkiye'nin doğru adımlar atması halinde kripto para ekosistemi ve blok zincir teknolojisinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olabileceğini vurguladı.

Editör: Halit Alptekin