Tether tarafından ihraç edilen, dolara endeksli stabilcoinlerin sayısı, Salı günü Bitcoin fiyatlarının artış göstermesi ve kripto para talebinin yükselmesiyle 100 milyar doları aştı. Tether, 1 dolarlık sabit değeri koruma amacı taşıyan ve kripto para birimlerindeki dalgalanmalara karşı dayanıklı bir seçenek olarak yaygın şekilde kullanılan bir stabilcoin üretiyor.

Tether'in Piyasa Pozisyonu ve Hareketliliği

CoinGecko verilerine göre, Tether, dolaşımdaki 100 milyar dolarlık miktarıyla geçen yıl piyasaya sürülen yaklaşık 27 milyar dolar değerindeki tokenlarla kripto para dünyasının üçüncü büyük birimi konumunda. Son 24 saatte yaklaşık 122,5 milyar dolarlık token el değiştirdi.

Bitcoin'in Rekor Seviyeye Yaklaşması

Bitcoin, 2024 yılına şimdiye kadar %57'lik bir artışla başladı ve 66.600 dolar ile 70.000 dolarlık rekor seviyeye oldukça yaklaştı. Bu yükseliş, Bitcoin'in sadece %5 oranında rekor seviyenin altında kalmasına neden oldu.

Tether'in Finansal Stratejisi ve Dolar Sabitini Koruma Yöntemi

Borsalarda sıklıkla kullanılan Tether, dolar bazlı rezervlerle kripto para birimlerinin hacmini eşleştirerek dolar sabitini koruduğunu belirtiyor. Digital varlık piyasası üreticisi Keyrock'un Asya-Pasifik iş geliştirme başkanı Justin D'Anethan, kripto para birimleri konusundaki iyimserliğin ve talebin artışının bu stabilcoini popüler hale getirdiğini ifade ediyor.

Tether'in Meşruiyet Mücadelesi ve Düzenleyici Kurumlarla İlişkisi

Tether, yıllarca finansal rezervlerini ve bilançolarını açıklamama konusunda direnç gösterdi. D'Anethan'a göre, şirket 2017'den bu yana birçok volatilite olayını atlatmayı başardı. ABD düzenleyicileri, stabilcoin rezervlerinin ani para çıkışlarına maruz kalabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Tether, New York Başsavcılığı ile 2021'de yapılan anlaşmanın bir parçası olarak, rezervleri hakkında iki yıl boyunca üç aylık raporlar sunmayı kabul etti. Son rapora göre, Tether'in rezervleri 63 milyar dolarlık ABD Hazine tahvili, 3,5 milyar dolarlık değerli metal, 2,8 milyar dolarlık bitcoin, 3,8 milyar dolarlık "diğer yatırımlar" ve 4,8 milyar dolarlık "teminatlı krediler" içeriyordu.

Editör: Halit Alptekin