ABD'li Bank of America (BofA), ticari olmayan altın talebinin artması ve Fed'in faiz indirimi ile altının ons fiyatının 12-18 ay içinde 3 bin dolara ulaşacağını tahmin etti.

Altın Fiyatlarında Büyük Artış Bekleniyor

Altın fiyatları uluslararası piyasalarda 2 bin 326 doların üzerinde seyrederken, Bank of America’dan (BofA) altın fiyatlarına ilişkin yeni bir tahmin geldi. CNBC-e’de yer alan habere göre, BofA analistleri, altın fiyatının önümüzdeki 12-18 ay içinde ons başına 3 bin dolara ulaşacağını öngördü. Bu tahmin, altın fiyatlarında yüzde 30'a yakın bir artış anlamına geliyor.

Fed'in Faiz İndirimi Etkili Olacak

Altındaki artışın ticari olmayan talebin artmasına bağlı olduğunu belirten analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indiriminin bunu tetikleyebileceğini ve fiziksel olarak desteklenen altın ETF'lerine girişlere ve daha yüksek işlem hacimlerine yol açabileceğini kaydetti.

Merkez Bankalarının Altın Alımları Artabilir

Merkez bankası alımlarının da bir diğer faktör olduğuna işaret eden BofA analistleri, "Doların döviz portföylerindeki payını azaltmaya yönelik bir baskı, muhtemelen daha fazla merkez bankası altın alımını tetikleyecektir. Bu değişim, altının uzun vadeli bir değer deposu, enflasyona karşı koruma ve etkili portföy çeşitlendiricisi olma statüsünden kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

Editör: Halit Alptekin