Londra Metal Borsası'nda (LME) bakır fiyatları, ABD dolarının zayıflamasıyla yükseldi. Borsa işlemcileri, günün ilerleyen saatlerinde ABD'den gelecek kritik enflasyon raporunu bekliyor. Chicago Ticaret Borsası'ndaki (CME) bakır kontratları ise rekor seviyeye yakın seyrediyor.

Bakır Fiyatlarındaki Artış

LME'de üç ay vadeli bakır, Türkiye saatiyle 07.46'da %0,2 artışla 10.129,50 dolar/ton seviyesinde işlem gördü. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda (SHFE) Haziran vadeli bakır kontratı yatay seyrederek 81.840 yuan/tonda (11.328,59 dolar) işlem gördü. Dolar, düşük Hazine getirileri ve yatırımcıların Fed politikasını belirleyecek kritik ABD enflasyon raporuna odaklanması nedeniyle euro karşısında bir ayın en düşük seviyesine yakın işlem görüyor.

Brent petrol, üç haftanın zirvesinde! Brent petrol, üç haftanın zirvesinde!

CME'de Mayıs kontratı %2,6 artışla 5,081 dolar/libreye yükseldi. Bu kontrat, ABD'deki güçlü talep ve fon alımları nedeniyle bir önceki seansta gördüğü rekor seviyeye yakın seyrediyor. Yatırımcılar, hammadde arzı sıkıntısı ve artan talep görünümü nedeniyle bakıra yönelik bahislerini artırdı.

Demir Cevheri Fiyatlarındaki Düşüş

Demir cevheri fiyatları, Çin'de mevsimsel olarak düşen talebin ve ABD'nin bazı Çin ürünlerine yönelik gümrük vergilerini artıracağı beklentilerinin etkisiyle düşüşünü ikinci güne taşıdı. Dalian Emtia Borsası'nda (DCE) Eylül vadeli demir cevheri, sabah işlemlerini %1,84 düşüşle 855,5 yuan/ton (118,41 dolar) seviyesinde tamamladı. Singapur Borsası'nda Haziran vadeli demir cevheri kontratı %1,3 düşüşle 113,65 dolar/ton ile 24 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, bu düşüşün kısmen, son tahvil ihracının kullanımının doğrudan demir piyasasıyla ilgili olmadığının anlaşılmasının ardından makro hissiyatın etkilenmesinden kaynaklandığını belirtti. Hem demir cevheri hem de çelik, Pazartesi günü Çin maliye bakanlığının 1 trilyon yuan tutarında uzun vadeli özel devlet tahvili ihraç etme planlarını açıklamasıyla artan güvenin ardından kazanç elde etti. Ancak sezonluk olarak talebin azalacağı beklentisi fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.

ABD Tarifeleri ve Piyasa Tepkileri

ABD Başkanı Joe Biden'ın bazı çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik tarifeleri 2024'te üç kattan fazla artarak %25'e yükseltmesi de demir cevheri fiyatları üzerinde baskıyı artırdı. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda inşaat demiri %0,96, sıcak haddelenmiş rulo %0,61, filmaşin %0,52 ve paslanmaz çelik %0,6 oranında düştü.

Editör: Halit Alptekin