Altın fiyatları ve döviz kurları yükseldi! Altın fiyatları ve döviz kurları yükseldi!

Borsa İstanbul (BİST) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamaya göre, 7 hisse hakkında tedbir kararı alındı. Yapılan incelemeler sonucunda alınan bu karar, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında uygulanacak.

Kararın Detayları

BİST açıklamasına göre, Etiler Gıda (#ETILR.E), GSD Denizcilik (#GSDDE.E), Metro Holding (#METRO.E), Oylum Sınai Yatırımlar (#OYLUM.E) ve Zedur Enerji (#ZEDUR.E) payları 15 Mayıs 2024 tarihli işlemlerden itibaren 14 Haziran 2024 tarihli işlemlere kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek. Bu hisse senetlerine getirilen kısıtlama, yatırımcıların kredi kullanarak işlem yapmasını engellemeyi amaçlıyor.
Borsa Istanbul

Emir Paketi Tedbiri

Ayrıca, Balatacılar (#BALAT.E) ve Yeşil GYO (#YGYO.E) payları için de aynı tarihler arasında emir paketi tedbiri uygulanacak. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptali, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması gibi uygulamaları içeriyor.

Editör: Halit Alptekin