Dolar, yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve Federal Rezerv politikasının yolunu belirleyecek önemli ABD enflasyon raporuna odaklanmalarıyla, Çarşamba günü euro karşısında bir ayın en düşük seviyesine yakın işlem gördü.

Japon Yeni ve Çin Yuanı Zayıfladı

Yen, yerel tahviller ile ABD tahvilleri arasındaki getiri farkının Japon para biriminin satışını teşvik etmesiyle iki haftanın en düşük seviyesine yakın zayıfladı. Aynı zamanda, yuan, ABD Başkanı Joe Biden'ın Çin'den ithal edilen bir dizi ürüne yönelik yüksek tarife artışlarını açıklamasıyla iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Euro ve ABD Dolar Endeksi

Euro, Asya işlem saatlerinde %0,04 düşüşle 1,0814 dolara geriledi. Para birimini en büyük altı rakibe karşı ölçen ABD doları endeksi, Salı günü 1,5 haftanın en düşük seviyesi olan 104,95'e düştü. Çarşamba günü ise 105,04 seviyesinde yatay seyretti.

Hazine Tahvilleri ve Enflasyon Beklentileri

Gösterge uzun vadeli ABD Hazine tahvili getirisi, gece boyunca yaşanan 3,5 baz puanlık gerilemenin ardından %4,4472 seviyesinde gerçekleşti. Reuters anketine göre, Çarşamba günkü çekirdek tüketici fiyatları raporunun, Nisan ayında aylık %0,3 arttığını göstermesi bekleniyor.

Dolar, euro karşısında büyük düşüşte! Dolar, euro karşısında büyük düşüşte!

Fed ve Faiz İndirim Beklentileri

Fed Başkanı Jerome Powell, Salı günü ABD ekonomisinin olumlu bir değerlendirmesini yaptı ve enflasyonun düşmesine duyulan güveni dile getirdi. Yılın ilk çeyreğinde beklenenden yüksek seyreden tüketici fiyatları, Fed'in faiz indirimlerinin hızının yeniden değerlendirilmesine neden oldu ve bu beklentiler yaklaşık 45 baz puanlık indirime geri çekildi.

Dolar ve Yen

Dolar, yen karşısında gece boyunca yaşadığı büyük zayıflığa rağmen yükselişini sürdürdü. Dolar, gece boyunca 156,80'e kadar yükseldikten sonra %0,06 artışla 156,535 yen seviyesine çıktı. Japonya Merkez Bankası'nın şahin söylemleri ve Haziran ayında başka bir faiz artırımı beklentisine rağmen Japonya'nın uzun vadeli getirileri %0,96 seviyesinde bulunuyor.

Çin ve ABD Ticaret Gerilimleri

Biden yönetimi, Çin'i çipler, elektrikli araç bataryaları ve tıbbi ekipmanlar gibi ürünlere yönelik sert tarife artışlarıyla vurdu ve Pekin'in misilleme sözü vermesine neden oldu. Diğer yandan, Avustralya doları bir haftanın en yüksek seviyesine, Yeni Zelanda doları ise bir aydan uzun bir sürenin zirvesine tırmandı. Kripto para birimi bitcoin ise 61.636 dolarda stabil kaldı.

Editör: Halit Alptekin