Petrol fiyatları, Kanada'daki büyük yangınların yağlı kum bölgelerini tehdit etmesi ve ABD ham petrol ve benzin stoklarında beklenen düşüş nedeniyle Çarşamba günü erken işlemlerde yükseliş gösterdi. Brent ham vadeli işlemleri %0,4 artışla varil başına 82,71 dolara, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri ise %0,5 artışla varil başına 78,39 dolara yükseldi.

Kanada'daki Yangın Tehlikesi

Kanada'nın yağlı kum endüstrisinin merkezi olan Fort McMurray'e yaklaşan büyük orman yangını, günde yaklaşık 3,3 milyon varil veya ülkenin toplam üretiminin üçte ikisini oluşturan petrol üretimini tehdit ediyor. Bu tehlike nedeniyle binlerce kişi banliyölerden tahliye edilmek zorunda kaldı.

Dolar, euro karşısında büyük düşüşte! Dolar, euro karşısında büyük düşüşte!

ABD Üretici Fiyatları ve Stok Verileri

ABD'de üretici fiyatları Nisan ayında beklenenin üzerinde arttı. Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını artırmanın hâlâ olası olmadığını belirtirken, faiz indirim beklentileri azaldı. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün verilerine göre, geçen hafta ABD'nin ham petrol ve benzin stokları azaldı. 10 Mayıs'ta sona eren haftada ham stoklarda 3,104 milyon varil düşüş, benzin stoklarında ise 1,269 milyon varil düşüş yaşandı. Distile stokları ise 673 bin varil arttı.

Orta Doğu'daki Gelişmeler

Orta Doğu'da, İsrail tankları Gazze'nin Refah kentine girerek bir milyondan fazla insanın sığındığı yerleşim bölgelerine ulaştı. İsrail güçleri, kuzey Gazze Şeridi'ni bombalayarak aylardır yapılan en ağır saldırılardan bazılarını gerçekleştirdi.

Editör: Halit Alptekin