Asya borsaları Çarşamba günü yükselişe geçti. Bu artış, ABD üretici fiyat verilerinin karışık sonuçları ve yatırımcıların Fed'in kısa vadeli politikasına odaklanması ile gerçekleşti. Dolar ise düşüş yaşadı.

Altın fiyatları ve döviz kurları yükseldi! Altın fiyatları ve döviz kurları yükseldi!

MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,38 artışla son 15 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Japonya'nın Nikkei endeksi ise %0,58 kazandı. ABD'de ise üretici fiyatlarının Nisan ayında beklenenden fazla artması, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Powell: ÜFE Verileri Karışık

Fed Başkanı Jerome Powell, Amsterdam'da yaptığı açıklamada, önceki verilerin daha düşük revize edilmesi nedeniyle ÜFE verilerini "sıcak" yerine "karışık" olarak nitelendirdi. Yatırımcılar, yapışkan enflasyon nedeniyle bu yıl ABD faiz indirimi beklentilerini geri çekmek zorunda kaldı.

Tüketici Fiyatları Raporu Bekleniyor

Çarşamba günkü ABD tüketici fiyatları raporu, piyasanın dikkatini çekmiş durumda. Beklentiler, TÜFE'nin Nisan ayında aylık %0,3 artması yönünde. Nasdaq, S&P 500 ve Dow endeksleri Powell'ın faiz oranı hamlesinin olası bir artış olmayacağına dair güvence veren yorumlarının desteğiyle yükseldi.

Global Piyasalar ve Döviz

Çin'de hisse senetleri ve Hong Kong'un Hang Seng Endeksi düşüşle işlem gördü. Döviz piyasasında ise dolar geri planda kalırken, euro bir ayın zirvesine yaklaştı.

Petrol ve Altın

Emtialarda, büyük yangınların Kanada'nın petrol kumlarını tehdit etmesi nedeniyle petrol fiyatları hafif yükseldi. Spot altın ise ons başına 2.356,79 dolarda sabit kaldı.

Editör: Halit Alptekin