Brent petrol, üç haftanın zirvesinde! Brent petrol, üç haftanın zirvesinde!

Anakara Çin hisseleri, ABD Başkanı Joe Biden'ın Çin mallarına yeni yüksek vergiler uygulama kararının ardından Çarşamba günü bir miktar düşüş yaşadı. Elektrikli araç pilleri, bilgisayar çipleri ve tıbbi ürünler gibi bir dizi Çin ithalatına yönelik yüksek vergiler açıklandı.

ABD Vergileri ve Piyasa Tepkileri

Biden'ın salı günü açıkladığı bu vergiler, Çin-ABD ilişkilerindeki gerginliğin yeni bir işareti olarak değerlendiriliyor. Nomura'daki analistler, Çin'in diğer bölgelerden de benzer ticareti kısıtlayıcı önlemlerle karşı karşıya kalabileceğinden endişe duyuyor. Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık'ın Çin'in EV ihracatının %40'ını oluşturduğu ve bu bölgelerin ABD'yi takip etmesi durumunda Çin EV sektörünün artan baskıyla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Endekslerdeki Değişimler

Gün ortasında Şangay Bileşik Endeksi %0,17 düşüşle 3.140,34 puana, Çin'in birinci sınıf CSI300 Endeksi %0,27 düşüşle 3.647,19 puana geriledi. Emlak hisseleri ise, Çin'in emlak piyasasını kurtarmak amacıyla yerel yönetimlerin milyonlarca satılmamış ev satın almayı düşündüğüne dair haberler sonrası piyasadan daha iyi performans gösterdi ve emlak endeksi %5,01 arttı.

PBOC ve Faiz Kararları

Çin merkez bankasının Çarşamba günü vadesi dolan orta vadeli borç verme olanağı (MLF) kredilerini piyasa beklentilerine paralel olarak uzatırken temel politika faiz oranını değiştirmeme kararı, piyasada önemli bir tepki yaratmadı. Küçük Shenzhen Endeksi gün için değişmezken, start-up kurulu ChiNext Composite Endeksi %0,13 zayıfladı ve Şangay'ın teknoloji odaklı STAR50 Endeksi %0,49 kayıp yaşadı.

Bölgesel Piyasalar ve Döviz

Hong Kong piyasaları resmi tatil nedeniyle kapalıyken, MSCI'nin Japonya hariç Asya borsa endeksi %0,63 oranında güçlendi. Japonya'nın Nikkei Endeksi ise %0,17 arttı. Yuan, önceki kapanış olan 7,233'ten %0,11 daha güçlü bir şekilde ABD doları başına 7,2252'den işlem gördü.

Editör: Halit Alptekin