Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul’da gerçekleştirilen ev tekstili fuarında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bolat, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Dr. Fatih Karahan ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda, Merkez Bankası’nın günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardıklarını duyurdu.

Günlük İhracat Kredi Limiti 3 Milyar Liraya Çıktı

Bakan Bolat, dünya ticaretinin ve küresel ekonominin ivme kaybettiği bir dönemde Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yıllık reel olarak %4,5 büyüdüğünü belirtti. Türkiye'nin milli gelirinin 1 trilyon 118 milyar dolara ulaştığını ve ihracatta rekorlar kırıldığını vurgulayan Bolat, “Merkez Bankası’nın günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık. Enflasyonda aylık yavaşlama başladı. Haziran ayından itibaren yıllık rakamlarda hızlı düşüşler göreceğiz” dedi.

Türkiye Ekonomisi Devler Liginde

Türkiye’nin dünya ekonomisinde büyük bir yol kat ettiğini belirten Bolat, “Bakanlığımız, sanayicilerimizle, esnafımızla, ihracatçılarımızla birlikte var gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemiz, kaliteli ve geniş ürün yelpazesi, çevre ve insan sağlığına duyarlılığı esas alan hızlı üretim ve teslimat ile dünya ekonomisinin devler ligine girme yolunda önemli mesafe kat etmiştir” ifadelerini kullandı.

Dış Ticaret ve Cari Açıkta Güzel Haberler Bekleniyor

Bakan Bolat, 2024 yılının başından itibaren katıldığı fuarlarda büyük bir ilgi olduğunu ve siparişlerin arttığını belirtti. “3 Haziran tarihinde Mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladığımızda güzel haberleri sizlerle paylaşmış olacağız. Dış ticaret açığımızı ve cari işlemler açığımızı kapatma noktasında sevineceğimiz haberleri paylaşacağız. Artık Türk havlusu, bornozu ve ev tekstili bir dünya markası” dedi.

Editör: Merve Öney