Dolar/TL, yeni güne yükselişle başladı ve saat 10.40 itibarıyla 32,2450 seviyesinden işlem görüyor. Dün yatay bir seyir izleyen dolar/TL, günü 32,1829'dan tamamlamıştı.

Dolar Endeksi ve Küresel Gelişmeler

Dolar endeksi, önceki kapanışın hemen üzerinde 105 seviyesinde bulunuyor. ABD'de açıklanan veriler, ekonomik aktivitenin canlılığına işaret ediyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine ilişkin beklentilerin kasım ayına ötelenmesiyle risk algısı artarken, bugün yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşmiş durumda.

ABD'de öncü imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklentileri aşarak ekonomik faaliyetin hızlandığını gösterdi. İlk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 215 binle beklentilerin altında kalırken, yeni konut satışları da nisanda aylık bazda %4,7 azalışla 634 bine geriledi.

Fed Yetkililerinin Açıklamaları ve Piyasa Beklentileri

Fed yetkilileri, enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmek istediklerini belirterek faiz indirimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiğini vurguladı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, politika faizini değiştirmeden önce enflasyonun %2 hedefine ulaşacağı konusunda sabırlı olmaları gerektiğini ifade etti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalar, Fed'in ilk faiz indirimine eylülde gitme olasılığının %48'e gerilediğini, kasım için bu olasılığın %65 ve aralık için %85 olarak fiyatlandığını gösteriyor.

Türkiye Merkez Bankası Kararları

Yurt içinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini %50'de sabit bıraktı. Bankadan yapılan açıklamada, nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin sınırlı bir zayıflama kaydettiği ve yurt içi talepte yavaşlama gözlendiği belirtildi. Ayrıca, TL mevduat ve KKM hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının artırıldığı duyuruldu.

Analist Görüşleri ve Teknik Seviyeler

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de dayanıklı mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirtiyor. Teknik açıdan dolar endeksinde 104 ve 103 seviyeleri destek, 106 ve 107 seviyeleri ise direnç konumu olarak öne çıkıyor.

Editör: Halit Alptekin