Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında ekonomi politikalarını ve tasarruf tedbirlerini anlattı. Toplantıda üyelerin “dolar yükselir mi?” sorusuna “bırakırsak düşer” cevabını veren Şimşek, Merkez Bankası ile alım yaptıklarını ve bu durumun bir süre daha devam edeceğini belirtti. Şimşek, doların uzun vadede dalgalanacağını ancak 40 TL'ye sıçramasını beklemediklerini söyledi.

Enflasyon ve Tasarruf Tedbirleri

Bakan Şimşek, toplantıda ekonomi programının kararlılıkla uygulanacağını vurguladı. Enflasyonu tek haneye düşürmeyi hedeflediklerini belirten Şimşek, “Bir seneye kadar enflasyon daha da aşağı iner. Cumhurbaşkanımız seçime rağmen programdan taviz vermedi. Yılsonu rakamları yüksek çıkabilir, bu sizleri yanıltmasın. Programın etkilerini yaz döneminde daha çok hissedeceğiz” dedi.

Ekonomi Politikası ve Dolar

Şimşek, ekonominin uzun vadede dalgalanmaya bırakılacağını belirterek, "Şu anda bırakırsak dolar düşecek. Merkez Bankası ile alım yapıyoruz, bu yüzden düşmüyor. Uzun vadede doları dalgalanmaya bırakacağız. Biraz daha artacağını öngörüyoruz ama 40 TL gibi sıçramalar olmayacak" değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca, Türkiye'ye son 1,5 ayda 54 milyar dolar sıcak para girdiğini açıklayan Şimşek, doğrudan yatırımın da gerekli olduğunu ifade etti.

Tasarruf Tedbirleri

Tasarruf tedbirleri konusunda da bilgi veren Bakan Şimşek, “Tedbirler uygulanacak. Bunun için her yeri sıkıyoruz” dedi. Bu tedbirlerin ekonomi programının önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

Eğitim Konusunda Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, aynı toplantıda eğitim ile ilgili yasa teklifinin ayrıntılarını anlattı. Mülakatlarla ilgili eleştirilere yanıt veren Tekin, mülakatların çok şeffaf yapıldığını belirtti ve öğretmen atamaları konusunda norm kadroların önemine değindi.

Editör: Halit Alptekin