Amazon Web Services (AWS), Amazon.com'un Singapur'daki bulut bilişim altyapısını genişletmek için önümüzdeki dört yıl içinde 12 milyar S$ (8,88 milyar $) harcamayı planladığını duyurdu. Yatırım, şirketin 2023 yılına kadar Asya Pasifik Bölgesi'nde halihazırda yapmış olduğu 11,5 milyar S$'a ekleniyor ve toplam harcamayı 2028 yılına kadar 23 milyar S$'ın üzerine çıkaracak.

Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık Bakan Bolat: Günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık

Güneydoğu Asya'nın Teknoloji Yarışı

Güneydoğu Asya, küresel teknoloji pastasından daha büyük bir dilim almak için rekabet ediyor. Malezya, Vietnam ve Singapur Aralık ayında Nvidia CEO'su Jensen Huang'a ev sahipliği yaparken, Apple CEO'su Tim Cook geçen ay Singapur, Vietnam ve Endonezya'yı ziyaret etti. Apple, Singapur'daki operasyonlarına 250 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.

Yapay Zeka ve Singapur

AWS, yapay zekanın ve üretken yapay zekanın Singapur'da benimsenmesini hızlandırmak için Singapur hükümeti, kamu sektörü kuruluşları ve kuruluşlarla işbirliği yapacağını açıkladı. AWS Ülke Müdürü Priscilla Chong, AWS'nin 2024'ten 2028'e kadar Singapur'daki bulut altyapısı yatırımlarını iki katına çıkaracağını belirtti.

AWS ASEAN Zirvesi ve Diğer Teknoloji Yatırımları

Singapur'daki AWS ASEAN Zirvesi'nde yapılan duyuru, Amazon'un Güneydoğu Asya'da AWS altyapısı oluşturma planındaki son hamlesini işaret ediyor. Şirket daha önce Tayland'da 5 milyar dolarlık yatırım ve Malezya'da 6 milyar dolarlık harcama yapacağını açıklamıştı. Microsoft CEO'su Satya Nadella, Malezya'da 2,2 milyar dolar ve Endonezya'da 1,7 milyar dolar değerinde bulut hizmetleri yatırımlarını duyurmuştu.

Güneydoğu Asya'nın Teknoloji Meraklısı Genç Nüfusu

Güneydoğu Asya, 670 milyonluk teknoloji meraklısı genç nüfusuyla teknoloji devlerinin ilgisini çekiyor. Malezya Ticaret Bakanı Tengku Zafrul Aziz, Google'ın "yakın gelecekte" ülkeye yatırım yapmayı planladığını belirtti. Nvidia CEO'su Jensen Huang, Endonezya'da iletişim bakanı Budi Arie Setiadi'nin davetiyle tekrar ziyaret edebilir.

Editör: Halit Alptekin