Almanya merkezli turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu. Avrupa'nın üçüncü en büyük tur operatörü olan FTI, en çok tatil sattığı destinasyonlar arasında Türkiye'yi önde gelen ülkelerden biri olarak göstermekteydi.

İflas Başvurusu ve Seyahat Durumu

Münih merkezli şirket, yerel mahkemeye iflas dosyasını iletti. Şirket, halihazırda seyahatlerine devam eden müşterilerinin süreçten etkilenmemeleri için çalıştıklarını belirtirken, 4 Haziran'dan itibaren henüz başlamayan seyahatlerin gerçekleştirilemeyeceğini açıkladı.

Para İadesi ve Sigorta Yükü

DW Türkçe'nin haberine göre, iflastan etkilenen müşterilere para iadelerinin yapılması için çalışılıyor. Bu durumun sigorta şirketleri ve fonları üzerinde yük oluşturması bekleniyor. Pandemi döneminde Alman hükümetinden 595 milyon euro yardım alan şirketin 11 bin çalışanı bulunuyor.

ABD'li Yatırım Konsorsiyumu Devreye Girdi

ABD'li yatırım konsorsiyumu Certares, FTI'yı 1 euroluk sembolik bir bedel karşılığında satın almak ve şirkete 125 milyon euro nakit kaynak sağlamak için teklifte bulunmuştu. Ancak, rekabet kurumunun incelemesi bitmeden FTI'nın kasasındaki para tükendi.

Türkiye'ye İlgi Yoğundu

Şirketin son haftalarda daha az rezervasyon aldığı, buna karşılık hizmet sağlayıcılarının nakit ödeme taleplerinin nakit yoksunluğuna neden olduğu belirtildi.

Nisan ayında FTI'dan yapılan basın açıklamasında, müşteriler arasında Türkiye'ye olan ilginin yüksek olduğu ve pandemi öncesi 2019'da görülen rezervasyon sayılarını aşarak yeni bir rekor kırıldığı kaydedilmişti. FTI'nın iflasının Türkiye'deki turizm sektörüne etkisi izleniyor.

Editör: Merve Öney