Türkiye'nin Mayıs ayında ihracatı 24,1 milyar dolarla tarihinin en yüksek aylık rakamına ulaştı. Bu rekorun en büyük payı otomotiv sektörüne ait oldu. Otomotiv endüstrisi, Mayıs ayında 3,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sanayi Grubunun Payı Yüzde 71

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, sanayi grubunun ihracattaki payı yüzde 71 olarak hesaplandı. Sanayi grubunun toplam ihracatı geçen ay yüzde 11,5 artarak 17,1 milyar dolara ulaştı. Otomotiv sektörünü, 3 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1,6 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

Fındık Sektörü Yüzde 65 Büyüdü

Mayıs ayında ihracatını en fazla artıran sektör yüzde 65 ile fındık ve mamulleri oldu. Bu artış, tarım grubunun ihracat rakamlarını da yukarı çekti. Tarım grubunun ihracatı yüzde 9,6 artışla 3,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

En Fazla İhracat Almanya'ya

Mayıs ayında Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülke 1,7 milyar dolarla Almanya oldu. Onu, 1,2 milyar dolarla ABD ve 1,1 milyar dolarla Birleşik Krallık izledi. Kent bazında ise İstanbul 8,8 milyar dolarla liderliği elinde tutarken, Kocaeli 1,8 milyar dolar, Bursa ise 1,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Yeni İhracatçılar ve Rekorlar

Mayıs ayında 1334 firma ilk kez ihracat yaparak toplamda 109 milyon dolarlık katkı sağladı. Ankara, Sakarya, Konya, Tekirdağ, Eskişehir, Giresun, Erzurum ve Bartın tarihlerinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştı.

Editör: Merve Öney