Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye'nin ihracatı mayıs ayında aylık rekora ulaşarak, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 11,4 artışla 24,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kimya Sektöründe Büyük Artış

Mayıs ayında 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kimya sektörü, ihracatını yüzde 24,3 artırarak en çok ihracat yapan ikinci sektör oldu. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünün bu başarıya katkısını vurguladı.

Kimya Sektöründen Önemli Katkı

Pelister, “Türkiye’nin ekonomisine ve büyümesine çok önemli katkılar sağlayan kimya sektörümüz, mayıs ayında 3 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdi. Bu rakamla ülke ihracatından yüzde 12,6 pay alan sektörümüz, en çok ihracat yapan sektörler arasında ikinci sıradaki yerini korudu. Sektörümüzün ihracatı geçen yıla göre yüzde 24,3 arttı. 2024 yılı Ocak-Mayıs dönemi ise sektör ihracatımız yüzde 10,7 artışla 13,5 milyar dolara ulaştı.

Ülke ihracatımızın artması ve kimya sektörümüzün de en çok katkı veren sektörler arasında olmasından gurur duyuyoruz. Bu gururu yaşatan tüm ihracatçılarımızı gönülden tebrik ediyoruz. İKMİB olarak, sektörümüzü ve ihracatçılarımızı desteklemek için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Türkiye kimya ile büyümeye devam ediyor,” dedi.

Editör: Merve Öney