ABD'li yatırım bankası JPMorgan, Ağustos ayında kripto para piyasasında bir canlanma beklediğini açıkladı. Bankanın hazırladığı raporda, yılbaşından bu yana kripto paralara yönelik net akış tahmini 12 milyar dolardan 8 milyar dolara düşürüldü.

Tasfiyeler Azalacak, Piyasalar Toparlanacak

Raporda, Ağustos ayında kripto para piyasasındaki tasfiyelerin azalmasının beklendiği belirtildi. JPMorgan, Bitcoin'in üretim maliyeti veya altın fiyatıyla kıyaslandığında, 12 milyar dolarlık önceki tahminin devam edeceği konusunda şüphelerini dile getirdi. Analistler, "Net akış tahminindeki bu azalma, büyük ölçüde son bir ayda borsalardaki Bitcoin rezervlerindeki düşüşten kaynaklanıyor" açıklamasını yaptı.

Bitcoin Rezervlerindeki Düşüşün Sebepleri

Bitcoin rezervlerindeki düşüşün, muhtemelen Gemini borsası veya iflas etmiş Mt. Gox borsasının alacaklıları tarafından gerçekleştirilen Bitcoin satışları ya da Alman hükümetinin suç faaliyetlerinden ele geçirdiği kripto paraları elden çıkarmasının bir sonucu olduğu ifade edildi.

Yeni Tahmin ve Bitcoin Fiyatı

JPMorgan'ın 8 milyar dolarlık yeni tahmini, 9 Temmuz'a kadar kripto fonlarına 14 milyar dolarlık net akış, Chicago Ticaret Borsası'na (CME) 5 milyar dolarlık vadeli işlem akışı, kripto girişim sermayesi fonları tarafından yılbaşından bu yana toplanan 5,7 milyar dolarlık kaynak ve borsalardaki cüzdanlardan yeni spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) geçişi içeren 17 milyar dolarlık bir düzeltmeyi hesaba katıyor. Bitcoin şu an 58.000 dolar civarında işlem görmektedir. Mart ayında ise 73.000 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Editör: Merve Öney