Bitcoin, iflas eden Mt. Gox borsasının alacaklılara ödeme yapmak üzere yaklaşık 2.7 milyar dolar değerinde Bitcoin hareket ettirmesinin ardından ağır satış baskısı altında kaldı. Bu durum, haftanın son iş gününde kripto para piyasalarında sert satışlara yol açtı.

Bitcoin 55.000 Doların Altına Düştü

Mt. Gox borsasının 47.229 Bitcoin’i (2.71 milyar dolar) başka bir cüzdana taşımasıyla Bitcoin 55.000 doların altına düştü ve günlük 665 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti. Bitcoin, iflas eden Mt. Gox borsasının 2014’te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtmasıyla başlayan belirsizliklerin ardından sert değer kaybetti. Lider kripto varlık, 54 bin dolar seviyesinin altına inerek 53.219 dolar seviyesini test etti ve böylece şubattan bu yana en düşük seviyesini gördü. Bitcoin haftayı yüzde 9 değer kaybıyla tamamladı. Mart ayında gördüğü 73.798 dolarlık zirveye ulaştığından bu yana yüzde 26’nın üzerinde değer kaybetti.

Siyasi Belirsizlik Etkisi

Analistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüşün, Mt. Gox borsasının 2014’te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtmasına yönelik sürecin başlaması nedeniyle yaşandığını belirtiyor. Bu süreçte, yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki kripto varlıkların sahiplerine dağıtılması ve bir kısmının satılması bekleniyor. Ayrıca, ABD’deki başkanlık seçimlerine yönelik belirsizliklerin de kripto varlıklarda satış baskısı yarattığı ifade ediliyor. Joe Biden’ın rakibi Donald Trump’la gerçekleştirdiği tartışma performansının ardından, Demokratların başkan adayı olarak daha az kripto yanlısı bir adayın seçilmesi olasılığı endişe yaratıyor.

Ethereum’da Büyük Kayıp

Ethereum, son beş iş gününde yüzde 15’lik kayıpla en düşük 2.822 dolardan alıcı buldu. Böylece Ethereum, son iki ayın en düşük seviyesini gördü. Coinglass verilerine göre, son 24 saatte toplam 230.541 trader likide oldu. Mt. Gox, temmuz başından itibaren alacaklılarına 142.000 Bitcoin, 143.000 Bitcoin Cash ve 69 milyar Japon Yeni dağıtmaya başlayacak.

Kripto Para Hırsızlıkları Artıyor

Kripto para hırsızlığı vakaları, 2024’ün ilk yarısında önemli bir artış gösterdi ve kayıplar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla artarak 1.38 milyar doları aştı. Blockchain analiz firması TRM Labs, bu keskin artışı, daha büyük ölçekli saldırıların ve kripto para birimi değerlerindeki yükselişin bir kombinasyonuna bağlıyor. TRM Labs’a göre, ortalama hırsızlık bir önceki yıla göre 1.5 kat arttı.

Editör: Halit Alptekin