Dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum, bu yıl Bitcoin'in gölgesinde kaldı. Ancak, Ethereum için yakında piyasaya sürülecek borsa yatırım fonları (ETF) ile birlikte, fiyat rallisi beklentileri artıyor. Bazı uzmanlar, Ethereum'un Kasım 2021'deki 4.867,60 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesini aşabileceğini öngörüyor.

Ethereum ve Spot Likidite

Kripto borsası Kraken'in strateji başkanı Thomas Perfumo, Ethereum'un Bitcoin'e kıyasla daha düşük spot likiditeye sahip olduğunu belirtti. Ethereum'un yarısı kadar likidite, aynı fiyat etkisini yaratmak için piyasaya giren dolar miktarının daha az olması gerektiği anlamına geliyor.

Piyasadaki Riskler ve Dalgalanma

Son günlerde iflas eden Japon borsası Mt. Gox'un tokenlarını satması, piyasada dalgalanma yaratarak Bitcoin ve Ethereum'u etkiledi. Bitfinex'in türev ürünler başkanı Jag Kooner, kripto piyasalarının hem geleneksel piyasalardaki hem de kripto piyasalarındaki volatilite dönüşüne dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Kooner, düzenleyici gelişmelerin ve makroekonomik politikaların piyasa dinamiklerini şekillendirmede önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

Stake Edilen ve Kilitlenen Ethereum

Bitcoin, ilk spot Bitcoin ETF'lerinin işlem görmeye başlamasından sonra Mart ayında 73.803,25 dolara kadar yükseldi. Ancak Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesinden oldukça uzakta kalarak Mart ayında sadece 4.093,7 dolara kadar çıkabildi. Uzmanlar, Ethereum ETF'lerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte bu durumun değişebileceğini belirtiyor. Ethereum arzının sıkı olması ve ETF'lere olan girişlerin token fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceği düşünülüyor.

Yeni Ethereum ETF'leri ve Piyasa Etkisi

Yeni Ethereum ETF'lerinin, spot Bitcoin ETF'leri kadar büyük bir yatırımcı ilgisi çekmesi beklenmiyor. Grayscale Investments'ın araştırmasına göre, spot Ethereum ETF'lerinin Bitcoin fonlarının talebinin %25-30'unu görmesi bekleniyor. Grayscale Investments araştırma müdürü Zach Pandl, Ethereum ETF'lerine olan girişlerin her dolar başına karşılaştırılabilir bir fiyat etkisi yaratabileceğini belirtti. Bitcoin için bu yılın başlarında görülen duruma benzer şekilde, yeni Ethereum ETF'leri için de önemli miktarda yeni talep olacağı ve arzın daha kısıtlı olduğu bir tablo ile etkileşimde bulunulacağı düşünülüyor.

Ethereum'un Arz ve Talep Durumu

Bitcoin'in aksine, Ethereum stake edilebilir ya da belirli bir süre için kilitlenebilir. Pandl, Ethereum arzının %30'unun stake edildiğini, yaklaşık %10'unun ise akıllı sözleşmelerde kilitlendiğini tahmin ediyor. Bu durum, yeni ETF'ler için satın alınabilir Ethereum arzını azaltır ve fiyatı artırabilir. Bitwise baş yatırım sorumlusu Matt Hougan, Bitcoin ETF'lerinin fiyatı etkilemesinin nedeninin, bu ETF'lere olan talebin yeni Bitcoin arzından daha fazla olması olduğunu belirtti. Ethereum'da, arz durumu daha da kötü olarak değerlendiriliyor.

Fiyat Tahminleri ve Piyasa Beklentileri

Ethereum ETF'lerinin token fiyatı üzerinde yaratabileceği etki için tahminler geniş bir yelpazede değişiyor. Küresel banka Standard Chartered, Ethereum'un yıl sonuna kadar 8.000 dolara ulaşabileceğini öngörüyor. Bir spot Ethereum ETF'si piyasaya sürmeyi planlayan VanEck, Mayıs ayında Ethereum için fiyat hedefini 2030'a kadar 22.000 dolara çıkardı. Ancak bazı piyasa gözlemcileri, yeni ETF'lerin etkisinin zaten Ethereum fiyatına dahil olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesinden uzak kalmasına rağmen, Ethereum bu yıl şu ana kadar %29'dan fazla arttı. Grayscale'den Pandl, Bitcoin ve Ethereum'un bu yılın başlarında Bitcoin ürünlerinin lansmanındaki duruma göre daha yüksek değerlenmiş durumda olduklarını belirtti. Bu, biraz daha küçük bir etkiyi savunabilir.

Editör: Halit Alptekin