Piyasaların kapalı olduğu 6 Temmuz’da, ABD Bağımsızlık Günü'nde, Bitcoin ETF'lerine girişler büyük bir artış yaşadı. Bitcoin fiyatı düşüş göstererek 54.000 doların altına geriledi ancak kısa sürede toparlanarak 56.000 doların üzerine çıktı. Kripto para birimi, yazım itibarıyla 56.700 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Farside Verileriyle Girişler

Farside verilerine göre, finansal ürünlere 143,1 milyon dolarlık önemli bir giriş oldu ve bu, şirketlerin en büyük net girişini temsil ediyor. Bu güçlü girişlerin başında, 117 milyon dolarlık yatırımla Fidelity Bitcoin ETF (FBTC) yer alıyor. Bitwise Bitcoin ETF (BITB) de 30,2 milyon dolarlık net girişle FBTC'yi takip ediyor.

ARKB ve HODL ETF'leri sırasıyla 11,3 milyon dolar ve 12,8 milyon dolarlık girişler kaydetti. Ancak, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) 28,6 milyon dolarlık net çıkış yaşadı ve bu durum diğer spot Bitcoin ETF'lerindeki olumlu eğilimle keskin bir zıtlık oluşturuyor.

Kurumsal Yatırımcıların Güveni

Son dönemdeki piyasa dalgalanmalarına rağmen, bu ETF'lere yapılan önemli miktardaki girişler, kurumsal yatırımcıların ve büyük ölçekli alıcıların Bitcoin'in düşen fiyatlarından faydalandığını gösteriyor.

Bitwise Asset Management CEO'su Hunter Horsley, ekibinin Bitcoin’i yarım baz puandan daha düşük bir maliyetle ne kadar verimli bir şekilde edindiğini belirtti. Horsley, Bitcoin’in güçlü bir görünümü olduğunu ve mevcut piyasa koşullarının hem yeni hem de mevcut yatırımcılar için değerli bir satın alma fırsatı sunduğunu vurguladı.

Bitcoin'in Geleceği

Bitcoin için görünümün hiç bu kadar güçlü olmadığını ve henüz pozisyona sahip olmayanlar için bu haftanın düşüşü satın alma şansı olduğunu belirtti. Temmuz ayının ilk haftasında BITB, 66 milyon doları aşan girişler kaydederek toplam Bitcoin varlıklarını 38.000’in üzerine çıkardı. Kısa vadeli oynaklığa rağmen, bu büyüme Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeline olan güvenin devam ettiğini gösteriyor.

Editör: Merve Öney