ABD'deki başkanlık seçimlerinde Joe Biden'ın adaylığının belirsizliği ve kripto piyasasındaki arz endişeleri, Bitcoin'in son dört ayın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. Bitcoin, son 24 saatte 55.023,44 dolar seviyesine kadar indi ve şu an yüzde 5,17 kayıpla 55.309 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kayıp Yüzde 10'a Yaklaştı

Bitcoin, son bir yılın en kötü haftalık performansını sergilemeye doğru ilerlerken, diğer kripto paralar da bu düşüşten etkilendi. Ethereum, yüzde 8 düşüşle 2.891 dolara geriledikten sonra şu sıralarda 2.926,70 dolar seviyesinde bulunuyor. Son 24 saatteki kayıp ise yüzde 6,94 olarak kaydedildi.

Piyasa Endişeleri ve Mt. Gox Etkisi

Piyasa katılımcıları, Joe Biden'ın Demokratların başkan adayı olarak daha az kripto yanlısı bir adayla değiştirilme olasılığından endişe duyuyor. Özellikle Donald Trump'a karşı ilk tartışmadaki performansı, bu endişeleri artırdı. Analistler, 2014 yılında feshedilen Mt. Gox kripto para borsasının alacaklılarına geri ödeme yapmasının da Bitcoin üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabileceğine dikkat çekti. Bu alacaklıların ellerindeki tokenları satma ihtimali, piyasada ek bir satış baskısı yaratabilir.

Editör: Halit Alptekin