ABD borsa vadeli kontratları, üretici fiyatları verilerinin beklentileri aşması ve faiz indirimi umutlarını zayıflatmasıyla Salı günü negatif yönde seyretti. Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasını beklemeye başladı.

Banka ve holding hisselerinde ne yapmalı? Banka ve holding hisselerinde ne yapmalı?

Üretici Fiyat Endeksi Beklentileri Aştı

Nihai talebe ilişkin Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ekonomistlerin beklediği %0,3 artış yerine %0,5 arttı. Nisan ayına kadar olan 12 aylık dönemde ÜFE, %2,2 artış gösterdi. Ladenburg Thalmann Asset Management CEO'su Phil Blancato, "Nisan ayında toptan fiyatların beklenenden iki baz puan fazla artması, Fed'in faiz oranlarını düşürmeye henüz hazır olmadığını gösteriyor," dedi.

Tüketici Fiyat Rakamları ve Fed Başkanı Powell'ın Konuşması Bekleniyor

İlk çeyrekteki yukarı yönlü sürprizlerin geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu anlamak için dikkatler Çarşamba günkü tüketici fiyat rakamlarına çevrildi. Fed Başkanı Jerome Powell, TSİ 10.00'da yapacağı konuşmada merkez bankasının para politikası gidişatına ilişkin ipuçları verebilir.
Jerome Powell

Faiz İndirimi Beklentileri Geri Çekiliyor

Yapışkan enflasyon ve güçlü işgücü piyasası, finansal piyasaları ve ekonomistleri, Fed'in ilk faiz indirimi beklentilerini geri çekmeye yöneltti. Trader'lara göre, merkez bankasının Eylül ayında faiz oranlarını 25 baz puan düşürme olasılığı %48 olarak görülüyor. Yılın başında ise piyasalar Mart ayında ilk faiz indirimini bekliyordu.

Piyasa Hareketleri ve Şirket Performansları

Hisse senetleri yılın başından bu yana toparlanma gösterdi ve üç büyük ABD endeksi de yeni rekor seviyelere yakın seyretti. Ancak, Dow e-minis 5 puan (%0,01), S&P 500 e-minis 4 puan (%0,08) ve Nasdaq 100 e-minis 41,5 puan (%0,23) düşüş yaşadı.

Alibaba'nın hisseleri, dördüncü çeyrek kârında %86'lık düşüş bildirmesinin ardından piyasa öncesi işlemlerde %4,3 oranında değer kaybetti. ABD Başkanı Joe Biden, Çin'den ithal edilen elektrikli araçlar, bilgisayar çipleri ve tıbbi ürünler gibi bir dizi ürüne yüksek tarife artışları getirdi.

Çinli EV üreticileri Li Auto ve Xpeng'in ABD'de listelenen hisseleri sırasıyla %3,0 ve %0,7 oranında düştü. GameStop, Roaring Kitty'nin X.com'da paylaşım yapmasının ardından %118,2 oranında artış gösterdi. AMC Entertainment ve Koss Corp gibi diğer meme rallisi katılımcıları sırasıyla %106,7 ve %32,7 arttı. On Holding, güçlü talep nedeniyle %12,4 oranında değer kazandı.

Editör: Halit Alptekin