ABD'de makroekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları yatırımcıların dikkatini çekerken, pay piyasaları yatay bir seyir izliyor.

New York borsası, perakende satışların mayıs ayında beklenenden az artması sonrası güne yatay bir başlangıç yaptı.

Perakende Satışlar Beklentileri Karşılamadı

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,06 artarak 38.802,09 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 0,08 artışla 5.477,77 puana yükselirken, Nasdaq endeksi ise 17.855,06 puanda sabit kaldı. ABD'de açıklanan verilere göre, perakende satışlar mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,1 artarak piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Faiz İndirimi Beklentisi Yükseldi

Analistler, perakende satış verilerinin tüketimde yavaşlamaya işaret ettiğini ve bu durumun Fed'in faiz indirimi olasılığını artırabileceğini belirtti. ABD'de sanayi üretimi ise mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,9 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Fed Yetkililerinin Açıklamaları Takip Ediliyor

Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de yakından izlenirken, New York Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin "doğru yönde ilerlediğini" ifade etti. Williams, faiz indirimi zamanlaması veya kapsamına ilişkin bir kararın gelecek ekonomik verilere bağlı olacağını vurguladı.

Editör: Merve Öney