Petrol fiyatları, dünyanın en çok petrol tüketen ülkelerindeki talep belirsizliği nedeniyle geriliyor. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 84,08 dolardan işlem görüyor. Dün 84,55 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,25 dolar seviyesinde tamamladı. Saat 09.42 itibarıyla Brent petrolün varili yüzde 0,2 azalarak 84,08 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 79,55 dolardan alıcı buldu.

Fed Faiz İndirimleri ve Ekonomik Belirsizlikler

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerine karşın, yol haritasına yönelik belirsizlikler devam ediyor. Faizlerin uzun süre yüksek seviyelerde kalması, ekonomik büyümeyi engelleyeceği ve petrol talebini olumsuz etkileyeceği endişelerini beraberinde getiriyor.

Çin'de Petrol Rafineri Üretimi Azaldı

Çin'de petrol rafineri üretimi, üst üste ikinci kez azalarak yılın en düşük seviyesine geriledi. Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, petrol rafineri üretimi mayıs ayında geçen yıla göre yüzde 1,8 düşüş kaydetti. Düşüşte, planlı bakım çalışmaları ve artan ham petrol maliyetlerinin işleme marjlarını baskılaması etkili oldu.

Teknik Analiz: Brent Petrolde Destek ve Direnç Seviyeleri

Brent petrolde teknik olarak 85,16 ile 87,61 dolar aralığının direnç, 82,71 ile 80,26 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Editör: Halit Alptekin