Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu yıl içerisinde Zengezur Koridoru üzerinde çalışmalara başlanacağını duyurdu. Hedeflenen stratejik koridor, Türkiye'nin İran ve Azerbaycan ile iş birliği yaparak geliştireceği, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın da sürece katılacağı bir proje olarak öne çıkıyor. Uraloğlu, ayrıca bu koridorun Orta Koridor'u destekleyeceğini ve bölgenin enerji transferine olanak sağlayacağını vurguladı.

2024 Ulaştırma Gelişmeleri

Bakan Uraloğlu, geçtiğimiz yılın uygulamalarını ve 2024 yılı için beklentileri değerlendirdi. Kahramanmaraş'taki depremler sonrası yoğun çalışmalar yapıldığını belirten Uraloğlu, 2023'te Zigana Tüneli'nin açılışı gibi önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Ayrıca, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yeni pistinin açılışı gibi önemli gelişmeleri de hatırlattı.

15 Milyar Dolarlık Yatırım Planı

Uraloğlu, Zengezur Koridoru ve Kalkınma Yolu Koridoru için planlanan yatırımların detaylarını paylaştı. Bu projelerin toplamda yaklaşık 15 milyar dolarlık bir yatırımı kapsadığını belirten Uraloğlu, projenin tamamlanma aşamasına geldiğini ve bu koridorların bölge için büyük faydalar sağlayacağını ifade etti. Bu koridorlar sayesinde, Avrupa ve Asya arasındaki ticaret ve ulaşım ağlarının güçleneceği öngörülüyor.