Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, Kiev'de yaşanan hava alarmı nedeniyle sığınağa girmek zorunda kaldı. Bu olayın ardından Ukrayna'ya NATO üzerinden milyonlarca dolarlık yardım yapılacağını duyurdu. Kamikawa, Ukrayna'nın Rusya'nın insansız hava araçlarına karşı mücadelesine destek olacaklarını belirtti.

Basın Toplantısından Duyurular

Kamikawa ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba'nın yeraltında düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın saldırılarına dikkat çekildi. Japonya'nın barışın sağlanması için Ukrayna'yı destekleme kararlılığı vurgulandı.

Japonya'dan Askeri ve Teknik Yardım

Japonya, NATO Güven Fonu aracılığıyla insansız hava aracı tespit sistemleri gibi ekipmanları desteklemek için 37 milyon dolar tahsis edeceğini açıkladı. Ayrıca, Rus hava saldırılarına karşı beş mobil gaz türbini jeneratörü ve yedi trafo bağışlayacaklarını duyurdu.

Ukrayna'daki Hava Saldırılarının Durumu

Kiev, Şubat 2022'den bu yana Rusya'nın hava saldırılarıyla karşı karşıya kalmış durumda. Bu saldırılar sıklıkla elektrik kesintilerine yol açıyor. Moskova'nın yeni yıl boyunca gerçekleştirdiği saldırılarda en az 5 sivil hayatını kaybetti ve 135'ten fazla kişi yaralandı.

Japonya'nın Ukrayna İle Dayanışması

Kamikawa, Japonya Başbakanı Fumio Kishida'nın G7 başkanlığı sırasında Ukrayna ile ilişkilerin güçlendirilmesinden dolayı Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy tarafından takdir edildi. Ayrıca, Ukrayna'nın hava savunma sistemlerine olan ihtiyacını vurgulayan Ukrayna Dışişleri Bakanı, Japonya'dan destek talebinde bulundu.

Japonya'nın Silah İhracat Politikasındaki Değişiklik

Japonya, silah ihracatı kurallarını gözden geçirerek ABD'ye Patriot hava savunma füzeleri göndermeye hazırlanıyor. Bu hamle, Washington'un müttefikine sağladığı askeri yardım kapasitesini artırarak dolaylı olarak Ukrayna'ya fayda sağlayabilir.

Ukrayna'nın Yeniden İnşasına Destek

Tokyo, kamu-özel sektör ortaklığı çerçevesinde Ukrayna'nın toparlanması ve yeniden inşasına yönelik taahhütlerini sürdürüyor. Bu kapsamda, önemli konuları ele alacak bir Japonya-Ukrayna konferansına ev sahipliği yapmayı planlıyor.