Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), Alaska Havayolları'nın 1282 sefer sayılı uçuğunda yaşanan ve büyük hasara neden olan patlamayla ilgili incelemelere başladı. Bu süreçte, hasar görmüş ve kaybolmuş uçak kapısının bulunması için halktan yardım talep edildi.

NTSB Başkanı Jennifer Homendy, Oregon'un Portland şehrinde düzenlenen basın toplantısında olayın bir kaza olarak tanımlandığını açıkladı. Homendy, "Bu olayın daha trajik sonuçlar doğurmadığı için şanslıyız," dedi. 5 Ocak'ta Portland'dan Kaliforniya'nın Ontario kentine giderken, mürettebatın basınç sorunu bildirdiği ve uçağın dış yüzeyinin patladığı rapor edildi.

Uçak Acil Dönüş Yapmıştı

1282 sefer sayılı uçuş, 171 yolcu ve altı mürettebatı taşıyordu. Uçuş sırasında meydana gelen patlama sonucu uçak, 16.000 feet (yaklaşık 4.800 metre) yükseklikteyken Portland'a geri dönmek zorunda kaldı.

Boeing 737 Max ve Alaska Air Uçakları

Yakın geçmişte Boeing 737 Max uçaklarının kaza yapması ve birçok insanın hayatını kaybetmesi sonrası, bu olay özellikle dikkat çekti. Alaska Air'in Boeing Max 9 uçaklarında yer alan, ancak kullanılmayan çıkış kapılarının detayları paylaşıldı.

Soruşturmanın Kapsamı

NTSB, olayın ardından uçuş verileri ve kokpit ses kayıtlarını analiz etmek üzere laboratuvara gönderdi. Homendy, soruşturmanın Federal Havacılık İdaresi'nin Boeing üzerindeki denetimlerini ve uçak yapım süreçlerini de içereceğini belirtti. Her şeyin detaylı bir şekilde inceleneceğini ve araştırmanın tüm yönleriyle devam edeceğini vurguladı.