Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde yurt içi yerleşiklerin yurt dışı finansal varlık yatırımları 3 milyar 573 milyon dolarla tarihi zirveye ulaştı. Yerli yatırımcıların hisse senedi ve tahvillere olan ilgisi, döviz getirisi elde etme arzusu ile arttı.

Yerli Yatırımların Rekor Seviyesi

TCMB'nin verilerine göre, özellikle hanehalkı tahvil yatırımları 797 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Geçmişteki kısıtlamalar nedeniyle yurt dışına yönelen yerli yatırımcılar, Türk lirasının reel değerlenmesi nedeniyle döviz getirisi elde etme hedefiyle yurt dışı tahvillere odaklandı.

Hanehalkı Tahvil Yatırımlarında Büyük Artış

Ekonomim’de yer alan habere göre, hanehalklarının yurt dışı tahvil varlıkları geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 219 artış gösterdi. TCMB verilerine göre, yerli yatırımcıların yurt dışı hisse ve tahvil yatırımları toplamda 3 milyar 573 milyon dolara ulaştı.

Yatırımların Detayları

Bu yatırımların yüzde 47,4’ü hanehalkı tarafından gerçekleştirildi. Hanehalklarının yurt dışı tahvil yatırımları, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 219 artarak 797 milyon dolara ulaştı. Hanehalklarının toplam yurt dışı hisse ve tahvil yatırımları ise 1 milyar 692 milyon dolar oldu.

Uzman Görüşü ve Beklentiler

Perform Portföy Fon Yöneticisi Altan Aydın, Eurobond yatırımlarının döviz bazında yatırım yapabilme ve ülkenin risk priminin düşüşünden faydalanma açısından cazip olduğunu dile getirdi. Aydın, "Yatırımcılar, TL’nin reel olarak değer kazandığı bir ortamda döviz olarak tutmak istedikleri miktarı kupon ödemeleriyle nakit akışı sağlayacak şekilde pozisyonlanmış görünüyor" dedi. Ayrıca ABD’nin faiz indirimi yapacağı beklentisinin de bu duruma etkisi olabileceğini vurgulayan Aydın, 2024 yılında döviz bazında yatırım yapılacaksa emtianın makul göründüğünü ifade etti.

Editör: Halit Alptekin