Financial Times tarafından Türkiye ekonomisinin değerlendirildiği kapsamlı raporda, enflasyon krizinin şiddetine dikkat çekildi. Raporda, hükümetin ekonomik revizyonlarına rağmen enflasyonun kontrol altına alınamadığı vurgulandı.

Financial Times'ın Tespitleri

Financial Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümeti altında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in liderliğinde geçen yıl başlatılan ekonomik revizyonu değerlendirdi. FT, politika faizinin yüzde 8,5’ten yüzde 50’ye çıkarılmasına rağmen enflasyonun dizginlenemediğini belirtti. Aynı dönemde kredi faizlerinin üç katına çıkarak yüzde 4,25’e yükseldiği ifade edildi.

Hükümetin Vergi Politikaları ve Asgari Ücret

Financial Times, hükümetin vergileri artırdığına ve Ocak ayında yapılan yüzde 49’luk artışın ardından asgari ücrete yeni bir zam yapılmayacağının sinyalini verdiğine dikkat çekti. Ayrıca geçtiğimiz hafta açıklanan kamuda tasarruf paketi de haberde yer aldı.

Uzman Görüşleri

Prof. Dr. Selva Demiralp, Financial Times’a verdiği demeçte, enflasyonla mücadelenin bedelini en çok emekliler ve düşük gelirlilerin ödeyeceğini belirtti. Hacer Foggo ise dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasının 17 bin 725 liraya yükseldiğini ve açlık sınırının asgari ücretin altında kaldığını vurguladı.

Enflasyon Beklentileri ve Piyasalar

Prof. Dr. Hakan Kara, Financial Times'a yaptığı açıklamada, enflasyon beklentilerinin kalıcı olduğunu ve finansal piyasaların bu durumu kısmen satın aldığını ifade etti. Kara, “Enflasyonu istenen patikaya getirmek için büyümenin çok daha fazla yavaşlaması gerekiyor. Asıl soru, yetkililerin bu acı istikrar sürecinin siyasi sonuçlarına dayanacak kadar sabırlı olup olmayacağı” değerlendirmesinde bulundu.

TCMB'nin Faiz Kararı Bekleniyor

Financial Times, haberi TCMB’nin yarın açıklayacağı faiz kararı öncesinde hazırladı. Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yüzde 50 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin