UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, 2026 yılı UEFA Avrupa Ligi ve 2027 yılı UEFA Konferans Ligi finallerinin İstanbul'da oynanacağını açıkladı. Bu önemli karar, İrlanda'nın başkenti Dublin'de gerçekleştirilen UEFA İcra Kurulu toplantısında alındı.

2026 Avrupa Ligi Finali Tüpraş Stadı'nda

Kurul, 2026 UEFA Avrupa Ligi finalinin Beşiktaş'ın iç saha maçlarını oynadığı Tüpraş Stadı'nda yapılacağını kararlaştırdı. Bu stat, ikinci kez bir UEFA finaline ev sahipliği yapacak. Daha önce, 2019 yılında iki İngiliz takımı Liverpool ile Chelsea'yi karşı karşıya getiren UEFA Süper Kupa finali de burada oynanmıştı.

2027 Konferans Ligi Finali için Beklenti

2027 UEFA Konferans Ligi finalinin oynanacağı stat ise henüz belirlenmedi. UEFA, bu stat için ilerleyen dönemde bir açıklama yapacak. İstanbul’un, böylesine prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapacak olması, kentin spor turizmi açısından önemini bir kez daha vurguluyor.

Servet Yardımcı'nın Açıklamaları

Servet Yardımcı, UEFA İcra Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "İstanbul’un, Avrupa futbolunun en önemli organizasyonlarından ikisine ev sahipliği yapacak olması büyük bir gurur kaynağıdır. Tüpraş Stadı, 2026 yılında UEFA Avrupa Ligi finaline ev sahipliği yapacak. 2027 Konferans Ligi finalinin oynanacağı stat ise daha sonra duyurulacak" dedi.

İstanbul’un Spor Turizmine Katkısı

İstanbul’un bu büyük organizasyonlara ev sahipliği yapması, şehrin global arenadaki konumunu güçlendirecek. Spor turizmi açısından önemli bir destinasyon haline gelen İstanbul, bu finallerle birlikte ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.

Editör: Halit Alptekin