Koç Holding (#KCHOL), Yapı ve Kredi Bankası AŞ'de (#YKBNK) sahip olduğu hisselerin satışına yönelik çıkan haberlere dair detayların gerçeği yansıtmadığını belirten bir açıklama yaptı. Şirket, bu konuyla ilgili medyada çıkan bilgilerin yanlış olduğunu vurguladı.

Yanlış Bilgilendirmeye Dikkat Çekildi

Koç Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, medyada yer alan haberlerdeki detayların doğru olmadığını belirtti. Holding, "Basın-yayın organlarında bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'de (YKB) sahip olduğumuz payların satışına yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğine dair çıkan haberlere ilişkin olarak 21.05.2024 tarihli açıklamamızda özetle; konuyla ilgili ön görüşmelerin devam etmekle birlikte Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmadığı kamuya açıklanmıştır." ifadelerine yer verdi.

Yatırımcıların Dikkatine

Açıklamada, "Bu açıklama sonrasında da medyada konuyla ilgili farklı haber ve yorumlar ile yatırımcı soruları devam etmiş olup, söz konusu haberlerde işlemin detaylarına ilişkin olarak verilen bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Konuyla ilgili somut gelişme olması halinde ilgili düzenlemeler uyarınca yatırımcılarımız ile paylaşılacak olup, Şirketimiz tarafından yapılan açıklamalar dışındaki bilgilere itibar edilmemesini önemle hatırlatırız." denildi.

Önceki Açıklamalar

Koç Holding, dün KAP'a yaptığı açıklamada, benzer nitelikte ön görüşmelerin devam ettiğini, ancak kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek bir gelişme bulunmadığını belirtmişti.

Reuters'in dün yayımladığı ve kaynaklara dayandırdığı haberinde, First Abu Dhabi Bank'ın (FAB), Yapı Kredi'deki %61,2 hissesini yaklaşık 8 milyar dolara satın almak için görüşmelerini sürdürdüğünü yazdı. Bloomberg ise, First Abu Dhabi Bank ile Koç Holding arasındaki Yapı Kredi hisseleriyle ilgili satın alma görüşmelerinin değerleme farkına takıldığını belirtti.

Editör: Halit Alptekin