Türkiye, 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanırken, adayların belirlenmesi süreci son aşamaya giriyor. Kesin aday listelerinin bugün açıklanması bekleniyor. Açıklama ile birlikte, il seçim kurulları tarafından birleşik oy pusulalarının basım işlemlerine start verilecek.

Adaylar Bugün Netleşiyor

Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçim takvimi çerçevesinde, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde yarışacak adaylar bugün kesinleşecek. Seçime katılacak 34 siyasi partinin yanı sıra, bağımsız adaylar da bu süreçte netlik kazanacak.

Aday Listelerinin Teslimi ve İtiraz Süreci

Siyasi partiler, büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı, meclis üyesi aday listelerini 20 Şubat'ta teslim etmişti. İtiraz, istifa veya vefat gibi nedenlerle listelerde meydana gelen değişikliklerin tamamlanması için son gün 2 Mart olarak belirlenmişti.

İlan Sonrası Süreç

Kesinleşen listelerin ilanı sonrasında, il seçim kurulları birleşik oy pusulalarının basımına geçecek. Basım işlemlerinin tamamlanmasıyla pusulalar, ilçe seçim kurullarına dağıtılacak.

Sandık Kurullarının Oluşumu

Sandık kurullarının oluşumu 4 Mart'ta tamamlanacak. Görev alacak personel, bu süreçte gerekli bilgilendirmeleri alacak, seçim günü için hazırlıklarını tamamlayacak.

Editör: Halit Alptekin