İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Adana merkezli gerçekleştirilen ve 20 ilde eş zamanlı yürütülen "Sibergöz-23" operasyonları kapsamında, 146 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu. Bakan Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda yapılan operasyonları detaylandırdı.

Suç Örgütünün Yöntemleri

Şüphelilerin, "Meta Trader-4", "Meta Trader-5" ve "Vakıf Capital Yatırım" adlı mobil uygulamaları ve sabit telefon numaralarını kullanarak vatandaşları Forex yatırımı vaadiyle kandırdıkları belirlendi. Gerçek dışı kazançlar göstererek para talep etmeleri ve yaklaşık 1 milyar lira haksız hesap hareketliliği tespit edilmesi, bu dolandırıcılık şebekesinin büyüklüğünü ortaya koydu.

Ele Geçirilen Malzemeler ve Suçlamalar

Zanlıların, "nitelikli dolandırıcılık", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" ve "suçtan elde edilen mal varlıklarını aklama" suçlarıyla operasyonda yakalandığı, ayrıca 2 ruhsatsız tabanca, 2 pompalı av tüfeği, 35 kripto varlık madenciliği cihazı, 2 milyon 596 bin lira, altın, döviz ve sayısız dijital materyale el konulduğu açıklandı. Yaklaşık 300 milyon lira değerindeki taşınır ve taşınmaz mallara da el koyma işlemi başlatıldı.

Bakan Yerlikaya'nın Mesajı

Ali Yerlikaya, bilişim sistemlerini kullanarak dolandırıcılık yapanlara göz açtırılmayacağını belirterek, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve operasyonu gerçekleştiren polisleri övdü. Bakan, "Milletimizin duası sizinle" diyerek, operasyonun başarısını kutladı ve operasyona ait görüntüleri de paylaştı.

Editör: Halit Alptekin