Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), vatandaşların geçen yıla kıyasla cep telefonu paket ve tarife fiyatlarındaki artışları yoğun şekilde şikayet ettiğini bildirdi. Sabah gazetesinin haberine göre, kurumun operatörlere uyguladığı tavan fiyat sınırlaması sorunu çözmede yetersiz kaldı.

Mobil Operatörlerin Fiyat Artışları ve BTK'nın Yeni Planı

Milyarlarca liralık satış geliri elde eden mobil operatörler, geçtiğimiz yıl fiyatlarını enflasyonun üzerinde artırarak ücretlere yaklaşık %150 oranında zam yaptı. BTK, 1 Nisan'da açıklayacağı yeni azami ücret tarifesiyle operatörlerin yeni tarife ve paket fiyatlarına zam yapması bekleniyor.

Elektronik Haberleşme Hizmetlerinde Azami Ücret Sınırlaması

BTK, konuşma ve SMS ücretlendirmelerinde her yıl Nisan ve Ekim aylarında "Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi"ni yayınlayarak tavan sınırlaması getiriyor. Internet ücretleri ise Elektronik Haberleşme Kanunu çerçevesinde serbest piyasa koşullarında belirleniyor. Ekim 2023'te yurtiçi arama dakika ücretini 2.45 TL, yurtdışı arama dakikasını 24.57 TL, yurtiçi SMS fiyatını 1.75 TL olarak belirleyen BTK, 1 Nisan'da bu ücretleri artırabilir. Yeni zamlı paketler, taahhüdünü uzatmak isteyen tüketicileri etkileyebilir.

Zamdan Etkilenmemek İçin Önemli Tavsiye

Taahhüdü yaklaşan tüketiciler, zamdan etkilenmemek için yeni tarife ve paket taahhüdünü 1 Nisan'a kadar yapmalı. ALO 120 aracılığıyla şikayet ve ihbarlarda bulunabilen vatandaşlar, ayrıca BTK'nın internet sitesinde yer alan formu doldurarak şikayetlerini iletebilir. BTK, şikayetleri ilgili operatöre yönlendirerek çözüm bulunmasını talep ediyor. Sorun çözülmezse ve vatandaş ikinci şikayetini yaparsa, durum operatörlerin aleyhine dönebilir. BTK, yıllık vatandaş memnuniyet ölçümleri yaparak memnuniyetsizlik oranına göre operatörlere idari para cezası kesebilir.

Editör: Halit Alptekin