Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Pekin'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerde, ülkelerini "canlandırmak" için çalışma sözü verdi ve Çin'in Rusya'nın "her zaman iyi bir ortağı" olacağını belirtti. Putin, Ukrayna, Asya, enerji ve ticaret konularında ayrıntılı görüşmelerin yer alacağı iki günlük bir devlet ziyareti için Perşembe günü erken saatlerde Pekin'e geldi.

Çin-Rusya İlişkilerinde Güçlü Mesajlar

Xi Jinping, açılış oturumlarında yaptığı konuşmada, "Bugün Çin-Rusya ilişkileri zor kazanıldı ve iki tarafın da buna değer vermesi ve geliştirmesi gerekiyor. Çin, ilgili ülkelerimizin kalkınmasını ve gençleşmesini ortaklaşa sağlamaya ve dünyada adaleti sürdürmek için birlikte çalışmaya isteklidir." dedi. Putin ise işbirliğinin istikrar sağlayıcı bir faktör olduğunu belirtti.

Tarihi Bir Ziyaret

Putin, Çin'i ilk yurt dışı gezisi için seçerek, dünya kamuoyuna öncelikleri ve Xi ile kişisel bağlarının gücü hakkında mesaj verdi. Putin, "Başkan olarak göreve geldikten sonra ziyaret edeceğim ilk devlet olarak Çin'i seçmemi belirleyen şey, ülkelerimiz arasındaki eşi benzeri görülmemiş düzeydeki stratejik ortaklıktı." dedi.
Xi Jinping, Vladimir Putin

Görüşmelerin Detayları

Görüşmelerin Ukrayna, Asya, enerji ve ticareti kapsayacağı belirtiliyor. Putin, yeni atanan savunma bakanı Andrei Belousov, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergei Shoigu ve diğer üst düzey yetkililerle birlikte Çin'e geldi. Kremlin dış politika danışmanı Yuri Ushakov, görüşmelerin iki günlük gezinin anahtarı olacağını söyledi.

Piyasanın enflasyon beklentisi geriledi! Piyasanın enflasyon beklentisi geriledi!

Stratejik Ortaklık ve Ticaret

Çin ve Rusya, Şubat 2022'de "sınırsız" bir ortaklık ilan etti ve bu ortaklık, Putin'in Ukrayna'ya onbinlerce asker göndermesinden sadece birkaç gün önce gerçekleşti. Bu ziyaret, iki ülkenin stratejik ortaklıklarını güçlendirme ve işbirliğini artırma çabalarının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Putin, Çin'in Xinhua haber ajansına verdiği röportajda, Xi'yi Rusya ile ulusal çıkarlara ve derin karşılıklı güvene dayalı bir "stratejik ortaklık" kurulmasına yardımcı olduğu için övdü.

75. Yıl Kutlamaları

Putin ve Xi, Mao Zedong'un 1949'da ilan ettiği Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sovyetler Birliği tarafından tanınmasının 75. yıl dönümü kutlamalarına katılacak. Putin ayrıca, Harbin şehrini de ziyaret edecek. China Daily, yaklaşık 80 Rus üreticinin Rus yapımı ürünlerine ayrılmış bir alışveriş merkezinin açıldığını bildirdi.

ABD ve Batı İle İlişkiler

ABD ve müttefikleri, Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle Rusya'ya ve Çin'e yaptırımlar uygularken, Çin son yıllarda Rusya ile ticari ve askeri bağlarını güçlendirdi. Batılı hükümetler, Çin'in Rusya'nın yaptırımlara karşı koymasında önemli bir rol oynadığını ve Ukrayna'daki savaşta kullanılan teknolojiyi sağladığını söylüyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in geçtiğimiz ay Pekin'e yaptığı ziyaret, Çin'i Rusya'ya yönelik askeri desteğin derinleşmesi konusunda uyarmayı amaçlıyordu.

Editör: Halit Alptekin