İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı!

Bağ-Kur'luların emeklilik için gerekli prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200 güne düşürülmesine ilişkin çalışmalar hız kazandı. Binlerce Bağ-Kur'lu, yapılacak düzenlemeyi yakından takip ediyor. Peki, Bağ-Kur'da 7200 prim gün sayısı ne zaman yasalaşacak?

Prim Gün Sayısının Düşürülmesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur'luların sigorta prim gün sayısının, SSK'lıların prim gün sayısıyla eşitlenmesi konusunda seçim sonrası çalışma olup olmayacağına dair açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, "O da orta vadeli planlarımızın arasındaydı. Düzenleme içine alacağız tabii" dedi.

Hürriyet Yazarı Noyan Doğan'ın Açıklamaları

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, bugünkü yazısında "Bağ-Kur’luların prim gün sayısı ne zaman düşecek?" sorusuna yanıt verdi. Doğan, "Yapılacak yeni düzenleme ile SSK’lılar ile Bağ-Kur’luların prim günleri eşitlenecek. Bağ-Kur’luların prim gün sayısı 9 bin günden 7 bin 200 güne düşecek ama yaş şartı değişmeyecek. Böylece 7 bin 200 prim gün sayısını tamamlayan Bağ-Kurlular, kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında emekli olacak. Düzenlemenin ne zaman yapılacağı henüz netlik kazanmış değil" ifadelerine yer verdi.

Düzenleme Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Noyan Doğan, düzenlemenin bu sene sonuna kadar yapılmayacağını öngörüyor. Doğan, "Bu konuda en son açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptı. Işıkhan, Bağ-Kurlular’ın prim gün sayısının SSK’lılarla eşitlenmesine yönelik çalışmanın orta vadeli plan içinde olduğunu söyledi. Buna göre önümüzdeki iki yıl içinde bu konuda bir düzenleme yapılacak" dedi.

Editör: Halit Alptekin