Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler'de düzenlenen TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” de dahil birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Tasarruf tedbirlerine istisnasız olarak tüm kamu idarelerimiz ve personeli uymak zorundadır" dedi.

TOBB Genel Kurulu ve Ekonomik Gelişmeler

Erdoğan, TOBB'un 80'inci genel kurulunun ülkemiz ve iş dünyamız için hayırlara vesile olmasını diledi. Türkiye'nin ekonomisinin nabzının attığı bu önemli toplantıya katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. TOBB çatısı altında ülkemizin kalkınmasına destek olan herkese teşekkür eden Erdoğan, Türk ekonomisinin güçlü bir büyüme kaydettiğini belirtti.

Enflasyon ve Mali Disiplin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mali disiplini güçlendirmek ve enflasyonla mücadele etmek için Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi'nin önemli olduğunu vurguladı. "Tasarruf kültürü yaygınlaştıkça ve toplum tarafından sahiplenildikçe cari açıktaki iyileşme de hız kazanacaktır," diyen Erdoğan, kamu idarelerinin ve personelin tasarruf tedbirlerine uyma zorunluluğunu hatırlattı.

İş Dünyası ve Ekonomik İşbirliği

Erdoğan, TOBB üyeleriyle iş dünyasının tüm kesimleriyle yakın işbirliğini sürdürdüklerini ve bunun ekonomiye olumlu yansıdığını belirtti. Geçen yıl yüzde 4,5 büyüme oranıyla Avrupa'da birinci, OECD ülkelerinde ikinci, G20'de ise dördüncü olduklarını vurguladı. Milli gelirin 1 trilyon 119 milyar dolara, kişi başına gelirin ise 13 bin 110 dolara çıktığını ifade etti.

İş Yatırım, TÜPRAŞ hisselerinden milyarlık alım gerçekleştirdi! İş Yatırım, TÜPRAŞ hisselerinden milyarlık alım gerçekleştirdi!

Gelecek Hedefleri

Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin ardından 4 yıllık seçimsiz bir döneme girileceğini ve bu dönemde milletin gerçek gündemine daha fazla odaklanacaklarını belirtti. Kamuda tasarruf tedbirlerinin önemine değinen Erdoğan, muhalefet belediyelerindeki eş, dost, hısım, akraba atamalarının toplum vicdanında yaralar açtığını söyledi. "Hangi siyasi görüşe, kökene, meşrebe mensup olursak olalım, hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız, bu gemiyi sahili selamete çıkarmak ortak görevimiz," dedi.

Editör: Halit Alptekin