Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi, mart ayında şubat ayına göre %0,6 artış gösterdi. Ancak, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1 düşüş yaşandı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilere göre, piyasa beklentileri %0,4'lük bir artış öngörüyordu, bu yüzden verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi dikkat çekti.

Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor

Şubat ayında sanayi şirketlerinin üretimlerini %1 artırdığı göz önünde bulundurulduğunda, mart ayında da üretimde bir artış yaşanması olumlu karşılandı.

Sermaye Malları Üretimi Artış Gösterdi

Sanayi üretimindeki artışın büyük ölçüde sermaye mallarındaki %1'lik artıştan kaynaklandığı belirtildi. Ara malları üretimi %0,5 ve tüketim malları üretimi %1,1 oranında gerilerken, enerji üretiminde ise %0,9'luk bir düşüş kaydedildi. AB genelinde ise sanayi üretimi mart ayında aylık bazda %0,2 yükselirken, yıllık bazda %1 geriledi.

Büyük Ekonomilerde Üretim Azaldı

Mart ayında sanayi üretiminin büyük Euro Bölgesi ekonomilerinden Almanya’da %0,7, Fransa’da %0,3 ve İtalya’da %0,5 oranında azalması dikkat çekti. Bu düşüşler, bölge genelindeki sanayi üretiminde yaşanan toparlanmanın önündeki engeller olarak değerlendirildi.

Gelecek Beklentileri

Sanayi üretimindeki bu gelişmeler, Euro Bölgesi ekonomisinin toparlanma sürecinde önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor. Uzmanlar, sanayi üretimindeki artışın sürdürülebilir olması için bölgedeki ekonomik politikaların ve yatırım ortamının iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Editör: Merve Öney