TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 15 Mayıs 2024 tarihinde Mehmet Muş başkanlığında toplandı. Toplantıda 11 maddelik Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifi ele alınacak.

Muhalefet partilerinden milletvekilleri, kanun teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelmeden önce TBMM Dışişleri Komisyonu’nda görüşülmesi gerektiğini savundu. Bu durum, komisyonda tartışmalara neden oldu.

Araç bayilerinde büyük indirim ne zaman? Araç bayilerinde büyük indirim ne zaman?

Vakfın Amaçları ve Faaliyetleri

Kanun teklifi, Dışişleri Bakanlığı teşkilatının faaliyetlerini güçlendirmek, personelin temsil kabiliyetini artırmak ve donanımlı yetiştirilmesini desteklemek amacıyla merkezi Ankara'da olacak Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın kurulmasını öngörüyor. Vakfın faaliyetleri arasında taşınır ve taşınmaz alımı, kiralama, inşa etme, ve gerektiğinde bu varlıkları bakanlığa tahsis etme gibi işlemler yer alacak.

Eğitim ve Gelişim Desteği

Vakfın ayrıca, yükseköğretim kurumları kurma yetkisi bulunacak ve personelin niteliklerini geliştirmek amacıyla çeşitli eğitim programları düzenleyecek. Bu sayede, Dışişleri Bakanlığının hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.

İlgili Mevzuat ve Taşınmazların Değerlendirilmesi

Vakıf, bakanlığa ait veya tahsisli olup güncel olarak ihtiyaç duyulmayan taşınmazların ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak değerlendirilmesine yönelik çalışmalar da yürütecek.

Editör: Merve Öney