Wall Street'te büyük teknoloji şirketlerinin kazançlarının yatırımcıların riskli varlıklara olan iştahını artırması, doların sert bir düşüş yaşamasına sebep oldu. Yatırımcılar, ABD istihdam verilerini bekleyerek Federal Rezerv'in ne kadar erken faiz oranlarını genişleteceğini ölçmeye çalışıyor.

ABD İstihdam Verileri ve Fed'in Yaklaşımı

Tarım dışı istihdam raporu, Federal Rezerv'in faiz oranlarını sabit tuttuğu son politika toplantısının ardından geldi. Başkan Jerome Powell, Mart ayında beklenen faiz indirimi konusunda piyasa beklentilerine karşı geri adım attı. Bu gelişme, risk iştahını artıran etkenlerden biri olarak değerlendirildi.

Avustralya ve Yeni Zelanda Dolarındaki Hareketler

Avustralya doları AUD=D3 %0,33 artışla 0,6594 dolar seviyesinde işlem gördü. Ancak, yurt içi enflasyonun yavaşlaması nedeniyle kazançlarının sınırlı kalması bekleniyor. Yeni Zelanda doları NZD=D3 %0,11 artışla 0,6151 dolar seviyesine yükseldi ve aylık en iyi performansını sergileme yolunda ilerliyor.

Dolar Endeksi ve Piyasa Beklentileri

Dolar endeksi, bir dizi para birimi karşısında %0,06 düşüşle 102,99 seviyesine geriledi ve %0,5'lik düşüşünü sürdürdü. Piyasa fiyatlamalarına göre, Mart ayında Fed'in faiz indirimi ihtimali %37,5 olarak görülüyor. National FX stratejisi başkanı Ray Attrill, ABD istihdam raporunun dolar üzerinde büyük bir etkisi olacağını belirtiyor.

Hazine Getirileri ve Diğer Para Birimleri

ABD faiz oranlarının düşme ihtimali, Hazine getirilerinin düşmesine neden oldu. İki yıllık getiri US2YT=RR %4,21 seviyesinde, 10 yıllık gösterge US10YT=RR getirisi ise %3,87 seviyesindeydi. Diğer para birimleri arasında, yen JPY=EBS dolar karşısında neredeyse sabit kaldı ve sterlin GBP=D3 %0,07 artışla 1,2752 dolara yükseldi.

İngiltere ve Euro Bölgesi Faiz Oranları

İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarını yüksek seviyede tutarken, enflasyon düşerken faiz oranlarını düşürme olasılığını açık bıraktı. Euro EUR=EBS %0,08 artışla 1,0880 dolara yükseldi ve haftalık %0,3 kazanç bekleniyor. Bu gelişmeler, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini aceleye getirmemesi gerektiğini gösteren verilerle destekleniyor.