Asya hisseleri, ABD teknoloji sektöründeki geç toparlanma ve Meta Platforms META.O ile Amazon.com AMZN.O'nun üç aylık sonuçlarının beklentileri aşmasıyla desteklenirken, yatırımcılar ABD istihdam rakamlarını bekliyor. Perşembe günü, söz konusu şirketlerin hisseleri sırasıyla %15 ve %7 artışla 280 milyar dolarlık bir piyasa değeri kazanımı sağladı. Öte yandan, Apple AAPL.O'nun Çin satışlarında yaşanan düşüş, hisselerin %3 değer kaybetmesine neden oldu.

Avrupa ve ABD Piyasalarındaki Beklenti

EUROSTOXX 50 vadeli MSTXEc1'in %0,9 artış göstermesiyle, Avrupa piyasalarında da benzer bir yükseliş bekleniyor. ABD'de S&P 500 vadeli işlemleri ESc1 %1 artışa ulaşırken, S&P 500 vadeli işlemleri ESc1 %0,5 artış kaydetti.

Asya Borsalarında Son Durum

Japonya'nın Nikkei .N225 endeksi %0,5 artışla haftalık kazancını %1,2'ye taşırken, MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan geniş endeksi .MIAPJ0000PUS haftalık bazda %1,2 artarak %0,7 yükseldi. Ancak, Çin hissiyatının zayıflığı, yerel piyasalar üzerinde baskı oluşturdu; Çin'in bluechips .CSI300 endeksi %0,7 düşüş yaşarken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi .HSI ise %0,3'lük bir artışla kapandı.

Bölgesel Bankalar ve Hazine Tahvilleri

Teknoloji sektöründeki bu toparlanma, ABD bölgesel bankaları üzerindeki endişeleri hafifletti. KBW Bölgesel Bankacılık endeksi .KRX, %2 düşüş yaşadı. New York Community Bancorp NYCB.N'nin ticari gayrimenkul portföyünde yaşanan stres, bölgesel kredi verenlerin sağlığına ilişkin endişeleri gündeme getirdi.

Fed Politikası ve İstihdam Verileri

Rodrigo Catril, National Australia Bank'taki döviz stratejisti, "ABD istihdam verilerinin Fed politikalarını etkileyeceğini, ancak henüz büyük bir endişe oluşturmayacağını" belirtti. Piyasalar, ABD ekonomisinin Ocak ayında 180.000 yeni iş eklemesini ve işsizlik oranının %3,8'e çıkmasını bekliyor. Bu veriler, Mart ayında faiz indirimi ihtimalini etkileyebilir.

Dolar ve Enerji Piyasaları

ABD doları, getirilerdeki düşüş nedeniyle diğer para birimleri karşısında zayıfladı. Euro ve Sterlin, sırasıyla %0,5 artış gösterdi. Petrol fiyatları, OPEC+'nın kararları sonrasında bir miktar toparlandı, ancak haftalık kayıplar devam ediyor. Brent ham petrolü ve ABD Batı Teksas Orta ham petrolü sırasıyla %0,6 ve %0,5 artış gösterdi. Altın fiyatları ise 2.055,20 dolar seviyesinde sabit kaldı.