Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün başlangıcında yüzde 0,21'lik bir artış göstererek 8.514,47 puana ulaştı. Açılışta, endeks önceki kapanışa oranla 17,80 puanlık bir değer kazanımı yaşadı.

Sektörel Performans Değerlendirmesi

İşlem gününde bankacılık endeksi yüzde 0,06, holding endeksi ise yüzde 0,12 artış gösterdi. Sektör endekslerinin performansına bakıldığında, bilişim sektörü yüzde 0,86 ile en fazla kazancı elde ederken, finansal kiralama faktoring sektörü yüzde 1,22 ile en büyük kaybı yaşadı.

BIST 100 Endeksinin Önceki Gün Performansı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, önceki işlem gününü yüzde 0,26 değer kazancıyla 8.496,66 puandan tamamladı ve 8.577,35 puanla tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

Küresel Piyasalarda Son Durum

Küresel pay piyasaları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarıyla hareketlendi. Powell, Mart ayında faiz indirimlerine başlamanın erken olduğuna işaret etti. Gözler şimdi İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararına çevrildi.

Fed'in Faiz Kararı ve Powell'ın Açıklamaları

Fed, politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Powell, Mart ayına kadar faiz indirimi için gerekli güven düzeyine ulaşılmasının olası olmadığını belirtti.

Türkiye Ekonomisinde Son Gelişmeler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kur Korumalı Mevduatın (KKM) Türkiye'nin dezenflasyon mücadelesini zorlaştırdığını ve parasal aktarım mekanizmasını bozduğunu ifade etti. Bakan, KKM'den piyasaları bozmadan çıkışın hedeflendiğini söyledi.

Yurt İçi ve Dünya Genelinde Beklenen Ekonomik Gelişmeler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) metni ve haftalık para ve banka istatistikleri, dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararları piyasaların odak noktasında. Analistler, BIST 100 endeksinde 8.570 ve 8.650 seviyelerinin direnç, 8.400 ve 8.250 puanın ise destek konumunda olduğunu belirtiyor.