Avrupa hisse senetleri, teknoloji sektöründeki kazançların bankacılık sektöründeki kayıplarla gölgede kalması nedeniyle Perşembe günü hafif bir düşüş yaşadı. ABD Merkez Bankası'nın erken faiz indirimi ihtimaline dair düşük beklentileri, yatırımcı güvenini zayıflattı.

Pan-Avrupa STOXX 600 Endeksindeki Değişim

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, sabah saatlerinde %0,1 oranında düşüş kaydetti. Bankacılık sektörü endeksi %1,5 düşüşle en fazla zarar gören sektör oldu.

BNP Paribas ve Sabadell'in Hisselerindeki Düşüş

BNP Paribas hisseleri, kar beklentilerini kaçırması ve 2025 kar hedefini geri çekmesi sonrasında %8,2 düşüş yaşadı. Sabadell hisseleri ise, dördüncü çeyrek kredi gelirindeki düşüş sonrasında %2,6 değer kaybetti.

Teknoloji ve Otomotiv Sektörlerindeki Durum

Dassault Systemes hisseleri, şirketin yıllık gelir artışı beklentilerinin altında kalması sonucu %7,3 düştü. Buna karşılık, teknoloji hisseleri %0,6 artış kaydederken, Volvo Cars hisseleri %21,1 yükseldi.

Ekonomik Veriler ve Diğer Sektörlerdeki Hareketler

Euro bölgesi fabrika faaliyetlerinin Ocak ayında art arda üçüncü ayda da hafiflemesi, piyasalara etki etti. Adidas hisseleri, 2024 görünümü tahminleri karşılayamadığı için %7,0 düşerken, Deutsche Bank %4,8 artışla dikkat çekti.

ABD Merkez Bankası'nın Faiz Kararı

ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını değiştirmemesi ve beklenenden daha az güvercin olması, piyasaların erken faiz indirimi beklentilerini zayıflattı ve Wall Street'te keskin bir düşüşe yol açtı. AJ Bell yatırım direktörü Russ Mould, piyasa dengesinin hâlâ korunması gerektiğini belirtti.