Fed Başkanı Jerome Powell'ın Mart ayında faiz indiriminin ABD merkez bankasının öncelikli planı olmadığını ifade etmesiyle, dolar euro ve yen karşısında değer kazandı. Fed, piyasa oyuncularının beklediği tarafsız ve güvercin bir tutum yerine, daha dengeli bir yaklaşım sergiledi. Corpay'ın baş piyasa stratejisti Karl Schamotta, Fed'in açıklamalarını "son derece tarafsız ve bağlayıcı olmayan" olarak nitelendirdi. Fed, faiz oranlarında bir değişiklik yapmazken, borçlanma maliyetlerinde ilave artışlara dair uzun süredir devam eden referansını kaldırdı ve faiz indirimi beklentilerine dair herhangi bir işaret vermedi.

Piyasa Analistlerinin Görüşleri

Global FX'ten Thierry Albert Wizman, Fed'in beklenen güvercin yaklaşımı sergilemek yerine metne şahin bir dil eklediğini belirtti. Fed Başkanı Powell, basın toplantısında, faiz oranlarını düşürme kararının doğru zamanlaması için daha olumlu verilere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Dolar Endeksi ve Faiz İndirim Olasılıkları

Dolar endeksi, gün sonunda %0,26 artışla 103,66 seviyesine ulaştı ve bu ay %2,3 artarak Eylül ayından bu yana en iyi performansını sergiledi. Traderlar, Fed'in Mart ayında faiz indirimi yapma olasılığını %59'dan %38'e düşürdü. Bu oran bir ay önce %89 seviyesindeydi.

İstihdam Verileri ve ABD Ekonomisinin Direnci

Yatırımcılar, Ocak ayı ABD istihdam raporuna odaklanmış durumda, bu raporun ay içinde 180.000 yeni iş eklenmesini göstermesi bekleniyor. ADP Ulusal İstihdam Raporu, özel sektör istihdamının geçen ay 107.000 iş artışı gösterdiğini, bu sayının ekonomistlerin 145.000 iş beklentisinden daha az olduğunu ortaya koydu. ABD ekonomik verileri, ekonominin hala dirençli olduğunu ve euro bölgesine kıyasla daha iyi durumda olduğunu gösteriyor.

Euro ve Sterlin'in Durumu

Euro, %0,4 düşüşle 1,08005 dolara geriledi ve bu ay %2,2 kayıpla en kötü performansını sergilemeye hazırlanıyor. Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın perşembe günkü politika duyurusu öncesinde %0,28 düşüşle 1,26630 dolara geriledi.

Japon Yeni ve Merkez Bankası Politikaları

Dolar, %0,25 düşüşle 147,26 yen oldu. Japonya Merkez Bankası politika yapıcıları, kısa vadeli faiz oranlarının negatif bölgeden çıkarılması ve bankanın teşvik programının kademeli olarak kaldırılması senaryolarını tartıştı. Japonya, 2007'den bu yana ilk faiz artırımına doğru ilerliyor olabilir.

Kripto Para Piyasası

Kripto para birimleri arasında Bitcoin, %1,57 düşüşle 42.864 dolara geriledi.