Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) şubat vadeli BIST 30 endeks kontratı, haftanın ilk işlem gününe yüzde 1'lik bir artışla başlayarak 9.900,00 puana ulaştı. Açılış seansında, önceki normal seans kapanışının yüzde 1 üzerinde işlem gören endeks kontratı, piyasalarda dikkat çeken bir performans sergiledi.

Geçen Haftanın Kapanışı ve Analist Yorumları

Cuma günü alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 1,2 üzerinde, 9.807,00 puandan tamamlamıştı. Akşam seansında ise yükselişini sürdüren endeks kontratı, yüzde 0,5 artışla 9.855,00 puana çıkmıştı. Analistler, küresel pay piyasalarında, özellikle ABD'de enflasyon verileri başta olmak üzere yoğun makroekonomik veri takviminin takip edileceği haftaya temkinli bir başlangıç yapıldığını belirtiyor.

Türkiye'nin Kredi Risk Primi ve Ekonomik Veriler

Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Varlık Fonu ve Eximbank'ın gerçekleştirdiği borçlanma ihalelerine gelen güçlü talep, getirilerin öngörülerin altında gerçekleşmesine yol açtı. Bu gelişme, Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) düşüş eğiliminde hareket etmesinde önemli bir rol oynadı. CDS, haftaya 311 baz puandan başladı.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Ekonomik Gündem

Bugün yurt içinde işsizlik oranı, yurt dışında ise ABD'de hazine bütçe dengesi verileri piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edilecek. Teknik açıdan endeks kontratında 9.950 ve 10.000 seviyeleri direnç, 9.800 ve 9.700 puan ise destek konumunda bulunuyor.